Kendi bildirdiği işitme durumu ile odyometrik test bulguları uyumsuz olan yetişkinlerde, yüksek frekans işitme, maskeleme düzeyi farkı, işitsel engellilik, bedensel duyumları abartma, depresyon ve yaşam kalitesi bulgularının araştırılması
Investigation of the findings of high frequency hearing, masking level difference, auditory disability, exaggeration of physical sensations, depression and quality of life in adults having incompatibility between self-reported hearing status and audiometric test results
  1. Tez No: 529495
  2. Yazar: MELİKE DEDECAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER KIRIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, kendi bildirdiği işitme durumu ile odyometrik bulguları arasında uyumsuzluk olan bireylerde işitsel ve işitsel olmayan etkenlerin değerlendirilmesidir. Çalışmamıza 19-55 yaş aralığında 80 birey alındı ve bireyler uyumlu ve uyumsuz şeklinde 40'ar kişilik iki gruba ayrıldı. Uyumlu gruba, işitme kaybı bildirmeyen ve normal işitmeye sahip olduğu saptanan (SSO≤25 dB) bireyler dahil edildi. Uyumsuz gruba, işitme kaybı bildirmesine rağmen normal işitme elde edilen bireyler alındı. Araştırmaya dahil edilen tüm bireylerin anamnezi alındı ve otolojik muayenesi yapıldı. Tüm bireylere sırasıyla immitansmetrik değerlendirme, saf ses odyometri, konuşma odyometrisi, maskeleme düzeyi farkı (MDF) testi, yüksek frekans (YF) odyometri uygulandı. Odyolojik değerlendirmeden sonra bütün bireylere Beck Depresyon Anketi (BDA), Bedensel Duyumları Abartma Ölçeği (BDAÖ), Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Kısa Formu (WHOQOL-Bref) ve Amsterdam İşitsel Yetersizlik ve Engellilik Anketi (AİYEA) uygulandı. Uyumlu ve uyumsuz grup arasında yüksek frekans işitme eşikleri ve MDF açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the auditory and non-auditory factors in patients having incompatibility betweenself-reported hearing status and audiometric findings. The study group consisted of 80 individuals aged between 19-55 years. Two groups were formedas compatible and incompatible, each of them having 40 people. Individuals who were found to have normal hearing (SSO≤25 dB) without any reported hearing loss were included in the compatible group. Individuals who were found to have normal hearing (SSO≤25 dB) with reported hearing loss were included in the incompatible group. Anamnesis of all individuals included in the study was taken and an otological examination was performed.All individuals were subjected to immittance-metric evaluation, pure tone audiometry, speech audiometry, masking level difference (MLD) test and high frequency audiometry, respectively. After the audiological evaluation, Beck Depression Inventory (BDI), Somatosensory Amplification Scale (SSAS), World Health Organization Short Form of Quality of Life (WHOQOL-Bref) and Amsterdam Inventory forAuditory Disabilityand Handicap (AIADH) were applied to all individuals. No significant difference was found between the compatible and incompatible groups in terms of high frequency hearing thresholds and MLD (p> 0.05).