Sosyal ve kültürel odaklı sergilemelerde tasarımcının rolünün incelenmesi
Examining the role of the designer in social and cultural centered exhibitions
- Tez No: 529519
- Danışmanlar: DOÇ. TUĞCAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
“Sosyal Ve Kültürel Odaklı Sergilemelerde Tasarımcının Rolünün İncelenmesi”başlıklı tez çalışmasında, sergi kavramı ve sergileme tasarımına dair bilgiler verilerek sergileme tasarımcısının yaratıcı süreç ve uygulama aşamalarında, tasarımcının sergileme tasarımındaki konumu irdelenmiş, grafik tasarım bağlamında ele alınıp araştırılmıştır. Sergileme tasarımının önde gelen isimleri ve sergi ekiplerine değinilerek, ortaya konmuş çalışmalar incelenmiştir. Araştırma, sergileme tasarımcısının kim olduğu, sergi sürecinin hangi aşamalarında yer aldığı, kimlerle iş birliği içinde çalıştığını gözler önüne sermeyi hedeflemiştir. Tez kapsamında sosyal ve kültürel sergilemelere odaklanılarak, sergileme tasarımlarının konusu ve içeriğine göre tasarımcının sergiyi ele alış biçimleri ve çözüm yöntemlerini ortaya konulması amaçlanmıştır. Ulusal ve uluslararası örnekler üzerinden tasarımlar incelenmiş olup süreci etkileyen ziyaretçi, mekan, aydınlatma, sergileme yöntemleri gibi pek çok başlık üzerinde durulmuştur. Araştırma, birincil ve ikincil kaynaklardan literatür taraması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin bir kısmı, röportaj kayıtları ve birebir görüşmeler ışığında toplanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde kısaca sergi kavramına ve sergileme tasarımından bahsedilerek tasarımcının çalışma alanlarına değinilmiştir. İkinci bölümde, sergileme tasarımının yaratıcı sürecinin organizasyon aşamaları ele alınmıştır. Son olarak üçüncü bölümde ise tasarım aşamalarını temel alarak tasarımcı ekseninde sürecin nasıl sonuçlandırılması ve nelere dikkat edilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Bu araştırmaların sonucunda bir sergi projesi hazırlanarak süreç birebir deneyimlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study titled“Examining The Role of the Designer in Social and Cultural Centered Exhibitions”, information about the concept of exhibition and exhibition design were given, also the position of the designer in the exhibition and design stages were examined and investigated in the context of graphic design. The presentations organized were handled by referring to the leading names of exhibition design and exhibition teams. The research aimed to reveal who the exhibition designer is, at what stages the exhibition process takes place, and who collaborates with them. By focusing on social and cultural exhibitions, it intends to reveal the designer's approach to the exhibition and his solutions to problems according to the content of the exhibition designs. The designs were examined through national and international examples and several topics such as visitor, space, lighting, exhibition methods affecting the process were emphasized. The research was conducted in the form of literature review from primary and secondary sources. Some of the research data were collected in the light of interview records and individual interviews. In the first part of the research, the concept of the exhibition and the design of exhibition were mentioned briefly, and the working areas of the designer were highlighted. In the second part, organizational stages of the creative process of exhibition design were discussed. Finally, in the third part, basis on the stages, how to finalize the process on the axis of the designer was emphasized and what should be considered. As a result of these investigations, an exhibition project was prepared and the process was experienced at site individual.