Ambalaj tasarımında bilgilendirme ve bir uygulama alanı olarak ilaç ambalajları
Informing about packaging design and packaging of medicine as an application area
  1. Tez No: 529520
  2. Yazar: BURHAN ŞOHOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞCAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ambalaj tasarımı, insanlık tarihi ile aynı yaştadır. Ambalaj ilk zamanlarda, saklama ve koruma amacı ile kullanılmıştır. Günümüzde ise ambalaj, koruma ve saklama işlevinin yanında tanıtma, depolama, sevk etme ve bilgi verme işlevlerini de edinmiştir. Ambalaj içindeki ürünü ne kadar iyi tanıtırsa, o ambalajı inceleyen tüketici de o ürünü daha doğru anlamış olur. Ambalaj kendini ne kadar iyi ve hızlı bir şekilde aktarabilirse, tüketici de o ürüne o kadar çabuk bağlanmaktadır. Tüm ambalaj yüzeylerinde az ya da çok bilgi bulunmaktadır. Genel itibari ile ambalajda, tasarım alanı az, aktarılacak bilgi fazladır. Tasarımcının, bu bilgi yığınını, grafik ara yüzlerle düzenlemesi gerekmektedir. Tüketici, doğru bilgiye ulaştığı ölçüde, o ürüne inanmaktadır. Çarpıcı bir görünümün yanı sıra güven hissi uyandıran ambalajlar, rakipleri arasından kolayca sıyrılmaktadırlar. Bu durum, doktor kontrolünde kullanılan, reçeteyle satılan ilaçların ambalajlarında farklılık göstermektedir. İlaç ambalajları, market raflarında ön plana çıkmayı ya da daha çok satılmayı hedefleyemez. İlaç ambalajı, anlaşılır, güvenilir ve ayırt edici olmak zorundadır. Bu yüzden ilaç ambalajlarında, bilginin doğru kullanılması ve aktarılması hayati önem arz etmektedir.“Ambalaj Tasarımında Bilgilendirme ve Bir Uygulama Alanı Olarak İlaç Ambalajları”adlı tez çalışmasında, ambalaj tasarımlarında bilginin kullanılması üzerine genel bir bakış sunulmuş, ayrıca ilaç ambalajları, bilgilendirme kapsamında değerlendirilmiştir. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi ve sağlıklı çerçevelendirilmesi adına, ilk bölümde genel ambalaj kavramı üzerinde durulmuştur. Tezin ikinci bölümünde ise, ambalaj tasarımında bilginin kullanımı ve bilgilendirme işlevleri detaylıca incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde, ilaç ambalajlarında bilgilendirme konusu değerlendirilmiş, tez kapsamında epilepsi hastalarının kullandığı Depakin ilacının ambalajı yeniden tasarlanarak, yeni bir ilaç ambalajı alternatif olarak sunulmuştur. Sonuç bölümünde de elde edilen bulgular ve veriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Packaging design is the same age as humanity history. At first, the packaging was used for storage and protection purposes. Today, packaging is used for presentation, storage, dispatching and informing besides protection and preservation. If the packaging introduces the product well, the consumer who examines the packaging understands the product more accurately. The packaging can transfer itself how well and fast, the consumer likes the product more quickly. There is little or a lot information on all packaging surfaces. Generally, design area on packaging is little, information to be transferred is a lot. Designer must arrange this information mass with graphical interfaces. If the consumer reaches the right information, he/she believes the product. Packaging's which arouse sense of confidence besides a striking appearance wriggle from competitors easily. This situation differs from packaging's of medicines used with a doctor recommendation or prescription. Packaging's of medicines can't target to come into prominence on the market shelf or(to) be sold more. Packaging od medicine must be understandable, confidential and distinguishing. So using and transferring information properly on Packaging's of medicine are vital. In these thesis studies“Informing about Packaging Design and Packaging of medicine as an Application Area”a general overview on using information for packaging designs is offered, furthermore packaging's of medicine are evaluated within the scope of information. In order to better understanding of the subject and make healthy frames, it is focused on the concept of general packaging in first part. In the second part of the thesis, using information on packaging design and informing functions are analysed in depth. In third part of thesis, informing subject of medicine packaging was evaluated. Within the scope of thesis, packaging of Depakin medicine used by epilepsy patients redesign and a new medicine was(is) packaging is offered alternatively attained findings and data's are in the result