Osmanlı minyatür sanatında resmi tören tasvirleri ve tahlilleri (16. yy.)
Depictions and analyzes of official ceremonies in Ottoman miniature art (16th century)
- Tez No: 529551
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YURTTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
Kültür tarihi içerisinde her dönem etkileri bulunan Türkler, dünya kültür mirasına önemli şaheserler kazandırmıştır. Özellikle 700 yıllık geçmişiyle Osmanlı imparatorluğu, dünya kültürünün gelişimine katkı sağlamış ve evrensel sayılabilecek nitelikte önemli eserler vermiştir. Karmaşık fakat bir o kadar da köklü bir kültürleşmeyi ifade eden Osmanlı imparatorluğu, birçok alanda zirve denilebilecek dönemler yaşamıştır. Günümüzde zirve olarak ifade edilen bu dönem; sadece yönetim, güç ve iktidar gibi devlet yönetiminde değil aynı zamanda kültürel faaliyet alanlarında yani sanat ve bilim dallarında da yaşamıştır. Monarşik bir yönetim şekliyle yönetilen Osmanlı imparatorluğunun sınırları genişledikçe, farklı milletlerin kültürleriyle de karşılaşarak büyük bir etkileşim içine girmiştir. Yaşanılan bu kültürel etkileşim, kozmopolitleşen Osmanlı toplumunda özellikle sanat alanında kendini büyük oranda hissettirmiştir. Osmanlı Minyatür Sanatında Resmi Tören Tasvirleri ve Tahlillerini konu edindiği bu tez çalışmasında, minyatür sanatı ve Osmanlı törenleri hakkında genel bilgiler verilip Osmanlı devletinde uygulanan resmi törenler minyatürlü yazma eserler üzerinden ele alınmıştır. Ayrıca Osmanlı minyatür sanatı ve devlet törenleri, Uygurlardan Osmanlıya kadar kurulan tüm Türk devletlerine kadar irdelenmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda; Culüs Törenleri, Elçi kabul, Cenaze ve Ölüm, Divan-ı Humayun toplantıları Osmanlı nakkaşları tarafından hazırlanan minyatürler, kendi kompozisyonları ile birlikte değerlendirilmiştir. Osmanlı imparatorluğunun tüm gücünü ve ihtişamını gözler önüne seren bu tasvirler, kronolojik olarak tasnif edilmiştir. Karşılaştırma ve değerlendirme kısmında ise minyatürler; konusuyla, kompozisyon düzeniyle, dönemiyle, sanatçılarıyla ve diğer ekollerle mukayese edilerek sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turks, who have been influential in every period in the history of culture, have gained important masterpieces to world cultural heritage. Especially with its 700 years of history, the Ottoman Empire has contributed to the development of world culture and has given important works in a quality that can be considered universal. The Ottoman Empire, which expresses a complicated but deeply rooted culture, has many periods that can be called summit. This period, which is expressed as the summit today, has lived not only in the management of government, strong and power, but also in the fields of cultural activities, that is, in arts and sciences. As the borders of the Ottoman Empire, governed by a monarchical administration, have widened, they have faced a great deal of interaction with cultures of different nations. This cultural interaction that has taken place has made itself felt in the cosmopolitan Ottoman society, especially in the field of art. In this thesis study which is the subject of Depictions and Analyzes of Official Ceremonies in Ottoman Miniature Art, general information about miniature art and Ottoman ceremonies were given and official ceremonies applied in Ottoman State were handled through miniature writing works. In addition, the Ottoman miniature art and state ceremonies were examined to all the Turkish states established up to the Ottomans from the Uighurs. In line with this information; Enthronement Ceremonies, Ambassadors Reception, Funeral and Death, Divan-ı Humayun Meetings Miniatures prepared by Ottoman's muralist were evaluated together with their compositions. These depictions, which reveal all the power and magnificence of the Ottoman Empire, were classified chronologically. In the comparison and Evaluation Section, miniatures were ended by comparing their subject, composition, period, artists and other schools.