Sleeve gastrektomili olgularda lipid profili ve kilo kaybının safra taşı oluşumuna etkisi
The postoperative lipid profile changes, weight loss rate and cholelithiasis formation in patients undergoing sleeve gastrectomy
- Tez No: 529604
- Danışmanlar: DOÇ. OSMAN ZEKAİ ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç : Bariatrik cerrahi günümüzde oldukça sık uygulanan bir cerrahi yöntemdir . Sleeve gastrektomi de bu yöntemler içinde en çok tercih edilen ve hızlı kilo verme konusunda etkili bir ameliyattır. Uzun dönem en sık görülen komplikasyonları arasında kolelitiazis bulunmaktadır. Postoperatif dönemde safra taşı oluşumu için yaş , cinsiyet , preoperatif vücut kitle indeksi, tip 2 diabet , hiperlipidemi ve hızlı kilo kaybı gibi risk faktörleri bulunmaktadır. Sleeve gastrektomi sonrası post operatif dönemde total kolesterol, LDL, trigliserit (TG) düzeyinde belirgin gerileme izlenmektedir. Son dönem çalışmalarda VKİ, TG veya HDL düzeyleri arasında belirgin korelasyon olduğu saptanmıştır ancak LDL düzeyleri ile ilgili halen belirsizlikler mevcuttur. Hatta bu çalışmalarda VKİ yüksek hastalarda düşük LDL düzeyleri tespit edilmiştir. Bu çalışmada hipolipidemik ilaç kullanmayan sleeve gastrektomi uygulanan hastalarda postoperatif lipid profilindeki değişiklik, kilo verme hızı ile kolelitiazis oluşumundaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem : SBÜ Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi 'nde Nisan 2017 – Ocak 2018 tarihleri arasında sleeve gastrektomi uygulanan hastalar çalışmaya dahil edildi. 60 yaş üstü , kronik alkol kullanımı , anti-lipidemik ilaç kullanımı , preoperatif safra taşı olan , kolesistektomili hastalar, safra taşına bağlı bilier pankreatit, kolesistit gibi komplikasyon gelişen hastalar çalışma dışı bırakıldı. Preoperatif hastalara rutin olarak batın USG yapılmakta ve lipid profili bakılmaktadır. Postoperatif 1,2,4,6,9 ve 12.aylarda hastalar rutin olarak kontrol edilmektedir . Postoperatif 9. ayını dolduran hastalara ek olarak hepatobilier USG planlandı. Hastaların postoperatif lipid profili değişimleri ve kilo verme hızları ile kolelitiazis oluşma insidansı incelendi. Bulgular : Postoperatif kolelitiazis saptanan hastaların büyük çoğunluğu kadın hastalardan oluşmaktaydı. Çalışmamızda kadın hastalarda kolelitiazis sıklığı %27.7 ve erkeklerde %14.4 idi.
Özet (Çeviri)
AIM Bariatric surgery is a surgical procedure that is performed quite often today. Sleeve gastrectomy is the most preferred and effective for rapid weight loss among these methods. The most common long-term complications include cholelithiasis. There are risk factors for gallstone formation in the postoperative period such as age, gender, preoperative body mass index, type 2 diabetes, hyperlipidemia, and rapid weight loss. After sleeve gastrectomy, total cholesterol, LDL, triglyceride (TG) levels are observed to decrease significantly. There is a significant correlation between the levels of BMI, TG or HDL levels, but there is still uncertainty about the LDL levels. In fact in these studies, low LDL levels were detected in patients with high BMI. In this study, we aimed to determine the postoperative lipid profile changes, weight loss rate and cholelithiasis formation in patients undergoing sleeve gastrectomy who did not use hypolipidemic drug. MATHERIAL AND METHODS Patients who underwent sleeve gastrectomy between April 2017 – January 2018 at SBÜ Antalya Training and Research Hospital were included in the study. Patients older than 60 years of age, chronic alcohol use, anti-lipidemic drug use, preoperative gallstones, patients with cholecystectomy, biliary pancreatitis due to gallstones and cholecystitis were excluded from the study. Preoperative patients are routinely checked with abdominal ultrasonography and lipid profile. The patients are routinely checked on postoperative 1,2,4,6,9 and 12 months. Patients who completed the 9th month postoperatively were additionally planned to have hepatobiliary USG. Postoperative lipid profile changes, weight loss rates and the incidence of cholelithiasis were evaluated. RESULTS The majority of patients with postoperative cholelithiasis were female patients. In our study, the frequency of cholelithiasis was 27.7% in female patients and 14.4% in male patients.