Moleküler marker tekniklerden yararlanarak cin mısırı hatlarında genetik uzaklıkların belirlenmesi
Identifying the genetic range of flint corn lines by using the molecular techniques
- Tez No: 529703
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER KEÇELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dünyada teknolojinin gelişmesiyle üretim ve tüketim şekillerinin farklılaşıp değiştiği, her geçen gün mevcut yaşam koşullarını daha iyiye götürmek için çeşitli çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Hızla artan dünya nüfusunun gıda üretimi yeterli görülse de birçok insan açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle artan nüfusun beslenme ihtiyacı ancak birim alandaki alınacak verimin yükseltilmesiyle sağlanacaktır. İstatistik verilere göre insan beslenmesinde tüketilen günlük kalorinin % 22'si mısır bitkisinden karşılanmaktadır. Mısır dünyada 157.1 milyon ha.ekim alanı ve 578.2 milyon ton üretim ile toplam ekim alanlarının %18.6'sını, üretimin ise %27'sini oluşturmaktadır. Türkiye'de ise 700 bin hektar ekim alanı ile toplam tahıl ekilişinde %4.6 pay alırken, 2.7 milyon ton üretimi ile toplam %8.0 pay almaktadır. Bu çalışmada 64 adet cin mısırı hattı kullanılarak, patlama özelliği, adaptasyon yeteneği, kalite ve verim değeri yüksek ürün elde etmek amacıyla akrabalık derecesi birbirine yakın olan hatların belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu işlemlerin gerçekleşmesi için 35 adet SSR primeri kullanılarak dendrogram oluşturulmuştur. Dendrogramın sonucunda incelenen mısır hatları arasında geniş bir genetik varyasyon tespit edilmiş ve 6 adet küme meydana gelmiştir. CM19 ve CM44 hatları tek başlarına ayrı grup oluşturmuşlardır. CM19 hattı BATEM tarafından Aydın popülasyonundan geliştirilmiş bir hat olurken, CM44 hattı KTAE tarafından Cin mısır popülasyon ıslahı kapsamında geliştirilmiş bir hattır. Araştırmada kullanılan saf mısır hatları içinde CM39 ve CM40 hatları ile, CM49 ve CM50 hatları birbirlerine en yakın hatlar olarak tespit edilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology modes of production and consumption varies and changes everyday so various studies are being performed to improve the current living conditions. Although the food production for the rapidly in creasing world population considered enough, many people are endangered with hunger. So nutrition requirement of increasing population will only be provided by increasing the crop fertility in a unit area. According to the statistical data 22% of the Daily calorie consumption of human nourishment is provided from corn. Corn constitues 18.6% of the total cultivation areas and 27% of the total production with 157.1 millions ha of total cultivation areas and 578.2 milliontons of total production of the world. It takes a share of 4,6% of the total cereal production with 700 thousand ha of cultivation area and 8.0% of the total production with 2.7 milliontons of production in Turkey. In this study it is intended to identify the line of descent of the approximate lines by using 64 pieces of flint corn lines for to produce high popping featured, adaptable, high quality and productive crops. A dendrogram was made by using 35 units of SSR primer to perform this process. As a result of dendrogram, a wide genetic variation between the studied corn lines were identified and 6 units of crop clusters were generated. The lines of CM19 and CM44 has generated a seperate cluster on their own. The line CM19 is a line developed from Aydın population by BATEM and the line CM44 is a line developed with in the scope of flint corn population breeding by KTAE. Within the pure corn lines used in the study; the lines CM39 and CM40 along with the lines CM49 and CM50 are determined as the closest lines to each other.