Osmanlı Devleti'nde müneccimbaşılık ve müneccimbaşı Hüseyin Efendi
Astrology in Ottoman Empire and astrologer Hüseyin Efendi
  1. Tez No: 529719
  2. Yazar: ESMA ÖZÇELİK MORKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HULUSİ LEKESİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
“Osmanlı Devleti'nde Müneccimbaşılık Ve Müneccimbaşı Hüseyin Efendi”başlığıyla kaleme almış olduğum tez çalışmamın konusunu seçmemde bu alanda ortaya konmuş çok fazla çalışmanın olmamasının etkili olduğunu söyleyebilirim. Tezde müneccimlik ve kahinlik kavramlarının altının doldurulup konunun sağlam temellere oturtulması için geniş bir tarihsel yelpazede kehanet, kahinlik, müneccimlik ve gelecekten haber verme kavramlarının izi sürülmüştür. İlk çağlardan itibaren toplumların geleceklerini önceden bilme adına ortaya koydukları çabalar ve gelecekten haber veren kimselere atfettikleri değer, bazen olaylar, bazen beyanlar bazen de kültürel değişimlerden örneklerle aktarıldı. Batı kültüründeki kahinlik kavramı ile doğudaki müneccimlik kurumu arasındaki farkların ve de benzerliklerin ne olduğu ayrı bir başlıkta incelenirken müneccimlik kavramının Türk ve İslâm tarihi açısından ne ifade ettiği farklı tarihsel argümanlarla ortaya konmaya çalışıldı. Tezin çıkış noktasını oluşturan“İslamî esaslara göre yönetilen Osmanlı devleti sarayında İslâm'ın yasakladığı müneccimlik kurumu nasıl hayat bulabildi?”sorusu bu perspektiften bakılarak cevaplanmaya çalışıldı. Üçüncü bölümde ise yukarıda bahsi geçen konuların Osmanlı Devleti'ndeki izdüşümü Müneccimbaşı Hüseyin Efendi'nin hayatı üzerinden aktarılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
My thesis, named“ the chief Astrologer Hüseyin Efendi and the 3 sultans period”has significance for there aren't many studies on this subject. The sultan's and the society's point of view considered through Astrologer Hüseyin Efendi's life. Before the parts/sections about the place of the augurship and the life of Hüseyin Efendi, the terms of prophecy, prophetbood, astrologer (augur) and foretelling are examined in a historical range in order to set up the subject on a basis. People's effort to foresee their future and the importance given to the ones who foretell in early ages are explained via events, statements and cultural changes. While the differences and the similarities between the foretelling in the western world and the augurship in the eastern (oriental) world are being stated under another title, my point, the answer of the question“how augurship which is banned by islam is embodied in the Ottoman Palace”is given again through the life of Astrologer Hüseyin Efendi.