Antik Çağda Hermonassa Limanı: Siyasi ve ekonomik gelişmeler
Hermonassa Port in Ancient Age political and economic developments in Ancient Age
  1. Tez No: 529758
  2. Yazar: BETÜL AKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN EMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, antik çağlardan bu yana var olmuş ve konumunu hem Hellenistik hem de Roma dönemlerinde korumuş olan Hermonassa antik kentinin ekonomik ve siyasi gelişmelerini araştırmaktır. Bu bağlamda özellikle Bosporus siyasi tarihi irdelenmiş ve Grek kolonizasyonuna da ışık tutulmuştur. Bu amaç doğrultusunda bu tez çalışması, Antik Çağda Hermonassa Limanı: Siyasi ve Ekonomik Gelişmeler adı ile iki ana bölümden oluşturulmuştur. Birinci bölümde Karadeniz'de Grek Kolonizasyonu başlığı altında Greklerin kolonizasyon faaliyetleri ve özellikle Karadeniz'deki koloni faaliyetleri ele alınmıştır. Ayrıca bu konu üzerine yapılan araştırmalar değerlendirilmiş daha sonra ise Greklerin kolonileri nasıl oluşturdukları ve işlerliği nasıl sağladıkları ve neden koloni kurdukları gibi sorulara cevap verilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ise Antik Çağda Hermonassa Limanı başlığı altında Hermonassa antik kentinin adı, coğrafyası, araştırma ve kazı tarihi ile siyasi tarihi değerlendirilmiştir. Siyasi tarih dört alt döneme ayrılmış ve her dönem kendi içerisinde bölgenin bütününde yaşanan siyasi olaylarla birlikte ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the economic and political developments of the ancient city of Hermonassa, which has existed since antiquity and whose location has been preserved during both the Hellenistic and Roman periods. In this context, Bosporus political history is examined and also the Greek colonization is shed light. For this purpose, this thesis study is composed of two main sections named as Hermonassa Port in Ancient Age Political and Economic Developments in Ancient Age. In the first chapter, under the heading of Greek Colonization in the Black Sea, Greek colonization activities and especially colony activities in the Black Sea were discussed. In addition, the researches on this subject were evaluated and then it was tried to answer the questions such as how the Greeks formed the colonies and how they provided the operations and why they established colonies. In the second chapter, the name, geography, history of research and excavation and political history of the ancient city of Hermonassa were evaluated under the heading Hermonassa Harbor in Antiquity. Political history has been divided into four sub-periods and each period has been handled together with the political events that lived in the whole region.