Yaratıcı endüstri kavramı bağlamında televizyon filmi fenaryoları: Saruhan ve Pinhan örneği
Television movie scripts in the context of the creative industries concept: Saruhan and Pinhan cases
- Tez No: 529762
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL OKTAY YALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
“Yaratıcı Endüstri Kavramı Bağlamında Televizyon Filmi Senaryoları: Saruhan Ve Pinhan Örneği”isimli bu tez çalışması, içinde bulunduğumuz ekonomik ve kültürel dinamiklere dair bir kavrayış olarak düşünülebilecek yaratıcı endüstriler kavramını ve yaratıcı endüstri ürünü olarak nitelendirilebilecek televizyon filmi senaryolarını ele almaktadır. Çalışma kapsamında yaratıcı endüstriler ve bir endüstri ürünü olarak değerlendirilen senaryonun sanatsal ve ekonomik bağlamı tartışılmış ve güncel örnekler üzerinden senaryo analizi yapılmıştır. Söz konusu senaryolar öncelikle genel senaryo yapısı bakımından incelenmiş fakat ağırlık bu çalışmanın temel konusu olan yaratıcı endüstriler kapsamında üretim analizine verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, named as“Television Movie Scripts in the Context of the Creative Industries Concept: Saruhan And Pinhan Cases”discusses creative industries which can be considered as a contemporary understanding of the economic and cultural dynamics and television movie scenarios that can be described as the creative industry products. Within the scope of the study, the creative industries and the artistic and economic context of the scenario that considered as an industrial product were discussed and a scenario analysis was conducted on the current examples. These scenarios were firstly examined in terms of general scenario structure, but the concentration was given to production analysis within the context of creative industries which is the main subject of this study.