Narco-terrorism in Colombia: Exploring the links between organized crime and terrorism (2000-2012)
Kolombiya'da narko-terörizm: Organize suç ile terörizm arasındaki bağların araştırılması (2000-2012)
- Tez No: 529898
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET FARUK ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı, organize suç örgütleri ile terörist örgütler arasında işbirliği olabileceğini belirlemek için aralarındaki finansal nedenlerle oluşan bağlantıları incelemektir. Daha detaylı belirtmek gerekirse, bu tez Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) adlı terör örgütü ile Latin Amerikalı sınır-ötesi organize suç örgütleri arasındaki bağları incelemektedir. Kolombiya içinde FARC örgütünün her bir bölgesinin ne ölçüde organize suç örgütleri gibi davrandığını ölçmek için bu tezde davranışsal model olarak adlandırabileceğimiz bir model kullanılmaktadır. Davranışsal model, Kolombiya'da yerlerinden edilen insan sayısı ve koka bitkisinin ekildiği alan değişkenleri esas alınarak geliştirilmiştir. FARC'ın yabancı organize suç örgütleri ile bağlantısını anlamak için bu tezde yurt dışında ve Kolombiya'nın etrafındaki ülkelerdeki göçmenlerin sayısı esas alınmıştır. Bu nedenle tezde“varış ülkesi”ve“geçiş ülkesi”kavramları, kokain trafiği ve yabancı organize suç örgütleri ile işbirliğinin alakasını anlatmak için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this master's thesis is to examine the connection between terrorism and narcotics in order to determine the possibility of terrorist groups engaging in drug related activities. More specifically, the thesis examines the involvement of Revolutionary Armed Forces of Colombia (FARC) in narcoterrorism. The thesis focuses its analyses on FARC's seven blocs rather than its dozens of fronts, due to the large size of FARC fronts. For the internal Colombian landscape, the thesis utilizes what can be called a behavioural model to identify which FARC's blocs behave more like narco-terrorist group and which blocs concentrate more on attaining political objectives. The behavioural model is based upon the number of displaced persons in Colombia and the area of coca crops within Colombia. The blocs which have a narco-terrorist behavioural pattern are more likely to establish links with organized crime in the protection, production and distribution of cocaine inside Colombia. FARC's involvement in narco-terrorism also includes the trafficking of cocaine abroad. In order to understand the degree of FARC's need to cooperate with organized crime for the delivery cocaine to international markets, the importance of ethnic and national ties is emphasised in this study