Örgütlerde duygusal zeka ve örgütsel stres ilişkisi : Tekstil sektörü üzerine bir araştırma
Emotional intelligence and organizational stress relation in organizations : A research on textile sector
- Tez No: 529897
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ÇÖP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yirmi birinci yüzyıldaki işletmecilik anlayışı, devamlı gelişen ve değişen yönetim modelleri kapsamında artık insanlara yatırım yapılmasının gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. İşletmelerin en önemli değeri insan olduğu fark edilmiştir. Bu anlayışla birlikte işe alma kriterlerinde çalışanların yalnızca eğitim ve teknik becerileri değil çevreyle olan etkileşim ve iletişiminin de önem kazandığını söylemek mümkündür. Son dönemlerde duygusal zeka işletmelerin ilgisi çekmiş ve önemi de giderek artmıştır. IQ denilen bilişsel zeka türünün insanların işe girmesine olanak sağladığı görülürken, insanların o işte kalabilmeleri ve ilerleyebilmeleri duygusal zekanın katkısıyla mümkündür. Uygulama ve teori bilgi olarak yeterli olduğu görülen birçok insanın, çalışma hayatında duygusal zeka yetersizlikleri ile sorun teşkil edebildiği görülmektedir. Bu yetersizliklerin hem örgüt hem de bireysel açıdan amaçlara ulaşılmasında engel olduğunu söylemek mümkündür. Çalışanların iş ve çalışma şartlarına ilişkin beklentilerinin karşılanamama durumlarında örgütsel stresin ortaya çıktığı görülmektedir. Stres dinamik bir olgudur ve bütün insanların günlük hayatlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Örgütsel stres; fiziksel, psikolojik, ve davranışsal sonuçları oluşturan şartlar ve uyarıcılara adeta cevap niteliği taşımaktadır. Bireylerin ihtiyaçlarından vazgeçmesi ya da bir tepkide bulunmasına zorlayıcı, bireylerin içten ve dıştan gelen ve çoğunlukla bireylerde üzüntü, gerilim ve çöküntüye neden olan stres durumu örgütün her faaliyetine yansımaktadır. Örgütlerde duygusal zeka ve örgütsel stres ilişkisinin incelendiği bu araştırmanın evrenini İstanbul ili Bayrampaşa ilçelerindeki tekstil firmalarında çalışanları oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi ise, İstanbul ili Bayrampaşa ilçelerindeki 5 ayrı tekstil firmalarından rassal olarak seçilen 400 çalışan oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The understanding of business in the twenty-first century reveals the necessity of investing in people in the context of constantly evolving and changing management models. It has been recognized that the most important value of business is people. With this understanding, it is possible to say that not only education and technical skills but also the interaction and communication with the environment gain importance. Recently, emotional intelligence businesses have attracted interest and the importance has increased. While the cognitive intelligence cue called IQ seems to allow people to get involved, it is possible for people to be able to stay in that job and contribute to it through the contribution of emotional intelligence. It is seen that many people who are considered to be sufficient as application and theory knowledge can be a problem with their inadequacy of emotional intelligence in working life. It is possible to say that these inadequacies prevent the achievement of goals both from the organization and from the individual point of view. Organizational stress appears to have arisen in situations where employees' expectations of work and working conditions can not be met. Stress is a dynamic phenomenon and an indispensable part of all people's daily lives. Organizational stress; physical, psychological, and behavioral consequences. The stress situation that is causing the individuals to give up their needs or to be found in a reaction, internal and external to the individual, and often causing sadness, tension and depression in the individual, is reflected in every activity of the organization. The study of the relationship between emotional intelligence and organizational stress in organizations is made up of the employees of textile companies in Bayrampaşa district of Istanbul province. The sample of the research is composed of 400 randomly selected employees from the 5 different textile companies in Bayrampaşa district of Istanbul province.