Yanmayı geciktirici bazı kimyasalların ahşabın yanma dayanımına etkisi
The effects of flame retardant chemicals on the combustion resistance of wood
- Tez No: 530033
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACİ İSMAİL KESİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, yanmayı geciktirici bazı doğal emprenye maddeleri ve aynı doğal emprenye maddeleri ile modifiye edilen su bazlı verniklerin uygulanmasıyla ağaç malzemelerin yanmaya karşı dayanım özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla; sarıçam (Pinus sylvestris L.), sapsız meşe (Quercus petraea L.), sapelli (Entandrophragma cylindricum), dişbudak (Fraxinus excelsior L.) ve gül (Dalbergia latifolia R.) olmak üzere beş ağaç türü kullanılmıştır. Su bazlı vernik uygulamaları, üretici firma önerilerine göre, emprenye işlemi ve yanma testleri ilgili standartlara (ASTM-E 69, ASTM-D 3924 ve TS 2471, ASTM-D 1413, ASTM-D 3023) göre yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, ağaç malzemelere uygulanan yanmayı geciktirici bazı doğal emprenye maddelerinin ve bu emprenye maddeleri ile modifiye edilen su bazlı verniklerin, yanmayı geciktirdiği tespit edilmiştir. Doğal emprenye maddeleri ve su bazlı verniklerin çevre ve insan sağlığına zarar vermediği düşünülürse değişik ortam koşullarında kullanımı tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the resistance properties of wood materials against burning by applying water-based varnishes modified with some natural impregnation retardants and the same natural impregnants. For this purpose; Five species of trees were used: Pinus sylvestris L., oak (Quercus petraea L.), sapland (Entandrophragma cylindricum), ash (Fraxinus excelsior L.) and rose (Dalbergia latifolia R.). The burning properties of the impregnant materials in the fire retardant property and the wood-based varnish modified with these impregnants have been determined. Water based varnish applications were made according to the standards of the impregnation and burning tests (ASTM-E 69, ASTM-D 3924 and TS2471, ASTM-D 1413 and ASTM-D3023) according to the manufacturer's recommendations. According to the results of the study, it has been determined that some natural fire retardant materials applied to wood materials and water based varnishes modified with these impregnated materials delay burning. If natural impregnants and water-based varnishes are considered to be harmless to the environment and human health, they are recommended to be used under different ambient conditions.