Identifying specifications for a participatory design model tailored to fashionable wearables
Modaya uygun giyilebilir teknolojilere özel katılımcı tasarım modelinin özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 530071
  2. Yazar: GÜL KANER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Teknoloji ve Toplum Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giyilebilir teknolojilerin tasarlanması sürecinde modanın önemi, son akademik ve sektörel çalışmalarda vurgulanmaktadır. Modaya uygun giyilebilir teknolojilerin tasarlanması, moda ve teknoloji sektörlerinden çeşitli paydaşlar arasında bir işbirliği gerektirir. Ancak, moda ve teknolojinin iki farklı alanı temsil ettiği göz önünde bulundurulursa böylesi çok paydaşlı ve disiplinler arası bir işbirliğinin gerçekleştirilmesi zorlu bir süreçtir. Bu tez, sektör çalışanlarının ve araştırmacıların bu zorluğun üstesinden gelmesine yardımcı olmak amacıyla; öncelikle mevcut ürün geliştirme ve katılımcı tasarım modellerini inceler. Bu modeller üzerine moda ve teknoloji endüstrilerinden gelen uzmanlarla yapılan 20 derinlemesine, yarı planlanmış mülakat bulgularına, literatür araştırması bulgularına ve üç gruptan oluşan katılımcı tasarım atölye çalışmasının gözlemlerine dayanarak modaya uygun giyilebilir teknolojilerin tasarlanması için olması gereken katılımcı tasarım modelinin özelliklerini tanımlar.
Özet (Çeviri)
The significance of fashion for designing wearable technologies have been appreciated by recent studies. Designing fashionable wearable technologies requires a collaboration between various stakeholders from fashion and technology industries. However, as fashion and technology are known to represent two distinct fields, realizing such a multi-stakeholder and interdisciplinary collaboration is a challenging endeavor. To help practitioners and researchers overcome this challenge, this thesis investigates, and documents existing product development and participatory design models used in fashion, textile industries and information technologies. Moreover, through data gathered from a literature review, 20 in-depth semi-structured interviews with experts from fashion and technology industries, and observations based on three sessions of participatory design workshops, it identifies the specifications of a participatory design model for designing fashionable wearable technologies while cultivating existing ones.