A research on employee assistance program and its role on employee morale and productivity
Çalışan destek programı ve çalışanların moral ve verimliliğindeki rolü üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 530151
  2. Yazar: TARIQ MAHMOOD FARMAN
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ŞULE TUZLUKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışan Destek Programı, çalışmayı etkileyen sorunlara ve sorunların çözümüne yardımcı olur. Bu konular sadece çalışma ortamı sorunları değildir. Çalışan Yardımı Programları, çalışanların ilişki sorunları, ayrılık ve kayıp, aile içi şiddet ve finansal sorunlar gibi sorunlarını anlamalarına ya da aşmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, Çalışan Destek Programı'nı (ÇDP) ve çalışanların moral ve üretkenliği üzerindeki rolünü incelemektir. Bu amaçla, bu çalışma Çalışanlara Destek Programı ile ilgili tanım ve temel bilgiler başlamıştır. Sonra, amaç Çalışanlara Sağlanan Destek Programı'nın Çalışanlara Yönelik Moral ve Verimlilik üzerindeki etkilerini anlamaktır. Veriler yüz yüze görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Araştırma ve görüşmeler boyunca araştırmacı, Çalışan Destek Programı'nın bir kuruluş veya şirket için çok faydalı olabileceğini tespit etmiştir. Bu program, çalışanlara birçok farklı şekilde fayda sağlar. Bu araştırmanın ana bulguları, bir kurumdaki iki önemli unsur olan çalışanların moral ve üretkenliğine işaret etmektedir. Görüşmelerden sonra yöneticilerin görüşleri NVIVO 12 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularından sonra cevaplar on iki ana tema altında yazılmıştır ve bu temalar alt temalarla takip edilmiştir. Görüşülen kişilerden zaman kısıtlaması nedeniyle, araştırma mümkün olduğu kadar etkili bir şekilde yürütülmeye çalışılmıştır. Ancak, Çalışan Destek Program'da gizlilik çok önemli olduğu için, Çalışan Destek Programı'ndan yararlanan çalışanlara başvuruda bulunulmamıştır.
Özet (Çeviri)
Employee Assistance Program offers assist for the solution of the issues and problems that are impacting the work. These issues are not only the work environment problems. Employee Assistance Programs are designed to help employees understand or overcome their problems like relationship issues, separation and loss, family violence and financial problems. The aim of this study is to investigate the Employee Assistance Program (EAP) and its role on employee morale and productivity. For that purpose, this paper started with definitions and basic information related to Employee Assistance Program. Then, the objective is to understand the impacts of Employee Assistance Program on Employees Morale and Productivity. The data was collected through face to face interviews. Throughout the research and interviews, the researcher found that Employee Assistance Program can be very beneficial for an organization or a company. This program benefits employees in many different ways. The main findings for this research refer to employees' morale and productivity which are two crucial elements in an organization. After the interviews the opinions of managers were analyzed through NVIVO 12 program. After the research findings the answers were written under twelve main themes and these themes were followed by sub themes. Due to the limitation of time from the interviewees the research was tried to be conducted as effectively as possible. However, the application has not been applied on employees who are benefiting from the Employee Assistance Program since the confidentiality is very important in this program.