Hesaplamalı mimari tasarımda biçim çeşitliliği: Parametrisizm üzerine bir çalışma
Form diversity in computational architecture design: A study on parametricism
- Tez No: 530206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOGAN TONG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bilgi teknolojisindeki gelişmeler ve bunların sayısal ortamdaki yansımaları, tasarım sürecinde geleneksel yöntemlerle mümkün olmayan tasarım alternatiflerine olanak vermekte ve tasarım sürecini dönüştürmektedir. Tasarım ve üretim arasındaki ilişki değişmekte; tasarım sürecinde biçim, strüktür, malzeme arasındaki kemikleşmiş ayırımın yerini daha bütünsel bir yaklaşım almaktadır. Bu bütünsel yaklaşım, sayısal tasarım alternatifleri ile çözümlenmektedir. Bu alternatiflerden parametrisizm; mimarinin tüm elementlerini matematiksel verilere bağlı olarak şekillendiren, birbirine eklemlenebilen tasarımlar elde edebilen bir tasarım yöntemidir. Çalışmada; parametrisizm yaklaşımı kapsamında, çeşitlenen biçim alternatifleri üretebilen deneysel bir yüzey çalışması önerisi geliştirilmiştir. Farklı kullanıcılara sunulan öneri, tasarım sürecinde değiştirilebilen parametrelerden oluşmaktadır ve bu parametrelerin kombinasyonları ile biçimsel alternatifler üretilmektedir. Değişebilen girdiler ile üretken ilişkilerin tanımlanması ve türetilmesi şeklinde gelişen yöntem, olası tasarımları türetecek ilişkisel bir sistem organizasyonu olarak tasarımcıya sunulmuştur. Tasarımda öznelliğe olanak tanıyan sayısal tabanlı bu yöntem ile üretilen biçimsel çeşitlilik, öznel cevapları analiz edebilen araştırma yöntemi olan mantıksal sistem ile sorgulanmaktadır. Araştırma; tasarım ve teknoloji arakesitinde, teknolojik araçların tasarım seçeneklerini genişletmekteki rolünü ve bu seçeneklerin tasarımcı tarafından ne kadar kullanılabilir olduğunu sorgulamaktadır. Alan çalışması bölümünde ise; hesaplamalı tasarım süreci içinde tasarım ve teknoloji arasında diyalog olanağı sağlayan bir yaklaşımla hazırlanmış anket çalışması, konunun öncül tasarımcıları ve ürettikleri tasarımlar ile ilişki içerisinde tartışılmaktadır. Anket çalışmasında, kullanıcıya ilk tasarım evresinde mimari dil oluşum nedenlerini ve tasarım sürecine yaklaşım konularını araştıran sorular ile algoritmik mantık çerçevesinde oluşturulmuş işlevi tanımlanmamış deneysel bir yüzey sunulmuştur. Sürecin tasarım mantığının sistematik bir çerçevede tanımlanmasına öncelik verilmiştir. Bu yöntemle oluşturulan tasarımlarda algoritmanın kontrol edilebilirliği üretilen biçimin özgünlüğünü sağlamaktadır. Çalışmanın kapsamını oluşturan yüzey tasarımı, yapılan alan çalışmasıyla tasarımcılara tanıtılarak; özgün, farklı nitelikte ve çeşitlilikte ürünler oluşturacakları öngörülmüştür. Çalışmada; tasarımcı, tasarım süreci ve teknoloji arasında bir platform oluşturularak boyut, malzeme gibi parametrelerin değişken olması sağlanır. Böylece, işlevi önceden tanımlanmamış bir yüzeyin herhangi bir işlevde düşünülerek tasarlanması mümkün olmuştur. Tasarımcının; tasarım yaparken arayüzün olanakları sayesinde ekranda oluşturmak istediği ürünü gözlemleyebildiği, gözlemleri sırasında fikrini değiştirerek başka bir boyutta ya da malzemeden biçimsel alternatifler elde ettiği gözlenmiştir. Tasarım süreci, tasarımcı ve teknoloji katılımı ile denenmiş ve farklı tasarımcıların biçim oluşum süreçleri, mantıksal argümantasyon yöntemi ile parametrisizm manifestosu bağlamında deneysel yaklaşımla ele alınarak, sorgulanmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The developments in information technology and their reflections in the digital environment enable to design alternatives which are not possible in the design process by traditional methods and transform the design process. The relationship between design and production changes; In the design process, a more holistic approach is replaced by the bony separation between form, structure, and material. This holistic approach is solved by digital design alternatives. These alternatives include parameterism; It is a design method that shapes all the elements of architecture depending on the mathematical data and designs that can be articulated. Study; within the scope of the parameterism approach, an experimental surface study proposal has been developed which can produce various form alternatives. The suggestion offered to different users consists of parameters that can be changed during the design process, and formal alternatives are produced with combinations of these parameters. The method developed to identify and derive productive relationships with variable inputs is presented to the designer as a relational system organization that will generate possible designs. The formal diversity produced by this numerical based method, which allows subjectivity in design, is questioned by the logical system, which is the research method that can analyze subjective responses. Research; At the intersection of design and technology, he questions the role of technological tools in expanding the design options and how they can be used by the designer. In the field study section; In the computational design process, the survey study, which is prepared with an approach that enables the dialogue between design and technology, is discussed in relation to the preliminary designers of the subject and the designs they produce. In the survey study, the questions which investigate the reasons of architectural language formation in the first design phase and the approaches to the design process, and an undefined experimental surface created within the framework of algorithmic logic are presented. Priority was given to defining the design logic of the process in a systematic framework. In this design, the controllability of the algorithm provides the specificity of the generated form. The surface design that constitutes the scope of the study is introduced to the designers with the field study; it is envisaged that they will create unique, different quality and variety of products. Study; by creating a platform between designer, design process and technology, it is ensured that parameters such as size and material are variable. Thus, it was possible to design a function with a function that was not previously defined. Designer; While designing, it is observed that the interface can observe the product that it wants to create on the screen and by changing its mind during the observations, it obtains formal alternatives from another dimension or material. The design process has been tried with the participation of designer and technology, and the formation process of the different designers has been questioned and discussed with the experimental approach in the context of the logical argumentation method and the manifesto of parametricism.