Türkiye'de artan yaşlı nüfus ve huzurevlerinin sürdürülebilirliği: İstanbul ili özel huzurevleri örneği
Turkey's aging population and the sustainibility private nursing homes: A case study in İstanbul
- Tez No: 530253
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma Türkiye'de nüfusun yaşlanma eğilimini ve yaşlı nüfusun beklentileri açısından özel huzurevlerini incelemektedir. İstanbul'da bulunan 14 özel huzurevinde yarı yapılandırılmış görüşme ve gözlem yapılarak veri toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucu özel huzurevlerinin mevcut sorunlarının kök nedenleri tespit edilmiş ve sektörün geleceğine dair öngörülerde bulunulmuştur. Özel huzurevlerinin kurumsal, sosyal ve çevresel sürdürülebilirliği açısından; nitelikli personel temini, mevcut personellerin eğitim ve gelişimlerinin sağlanması, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı İl Müdürlüklerince denetim yapan personellerin sayılarının artırılarak daha sık ve detaylı denetim yapılması gerektiği konularında tespitlerde bulunulmuştur. Ayrıca mevzuatta özel huzurevlerinin işleyişini kolaylaştıracak ve yenilerinin açılmasını teşvik edecek değişiklikler yapılarak yaşlanan nüfusun taleplerinin kamu kurumlarının sınırlı kaynaklarının ötesinde özel huzurevlerinin yaygınlaşması ile sürdürülebilir bir düzende karşılanabileceği belirtilmiştir. Nüfusun artarak yaşlanması göz önünde bulundurularak genç nüfusun yaşlılık süreçleri ile ilgili bilgilendirilmesi ve kuşaklar arası dayanışmanın güçlendirilmesinin oldukça önemli olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçları arasında sosyal politikaları belirleyen kurumlar ve özel huzurevi işletmecileri başta olmak üzere konunun muhatapları için öneriler ve uyarılar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the aging population in Turkey and analyze the expectations of the elderly population from private nursing homes. Primary data is collected using Interview and Observation methods in 14 private nursing homes in Istanbul. The data is analyzed and evaluated to determine the root causes of the current problems in private nursing homes and to make predictions about the future of the sector. In terms of corporate, social, and environmental sustainability of private nursing homes, this study points to qualified social service personnel, particularly registered nurses and physical therapists, as the most critical resource and suggests that the legal authorities should enable education opportunitied to become social service personnel, facilitate on-the-job training, and design an efficient audit system by the Provincial Directorates of the Ministry of Family, Labor and Social Services. Considering the aging trend in the population and the limited availability of public nursing homes, it is argued that the government should facilitate the operation of private nursing homes by providing incentives, and reducing financial requirements and taxes. Considering the changes in demographics, this study points to the need to raise awareness among young population about the aging process and strengthening intergenerational solidarity. This study also includes recommendations and warnings for business owners about sustainability of private nursing homes.