Huzurevinde kalan yaşlı bireylerin ve ailelerinin huzurevlerine bakış açılarının değerlendirilmesi
Elderly staying in the nursing home and their families points of view about nursing homes
- Tez No: 482766
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Son yıllarda hızla artan yaşlı nüfusa bağlı olarak yaşlı bakımı toplumsal bir sorun olarak ele alınmaya başlamıştır. Bu nedenle Türkiye'de son yıllarda yaşlılara yönelik sosyal hizmet modelleri arasında yer alan huzurevlerine duyulan ihtiyaç artmıştır. Bu çalışmanın amacı, huzurevinde kalan yaşlıların ailelerinin huzurevlerine ilişkin bakış açılarını ortaya koymaktır. Çalışmanın örneklemini İstanbul ili içerisinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı Bahçelievler Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Sultangazi Huzurevi ve Zeytinburnu Semiha Şakir Huzurevi'nde yaşayan 65 yaş ve üzeri 100 yaşlı ve 100 yaşlı yakını oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Yaşlılara“Yaşlılarla Görüşme Formu”, yaşlı yakınlarına“Yaşlı Yakınları İle Görüşme Formu”uygulanmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 21.0 Paket programı kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre yaşlıları huzurevinde kalmaya başladıktan sonra huzurevi ile ilgili olumsuz görüşe sahip (n=75) yaşlı yakınlarının neredeyse tamamının görüşlerinin olumlu yönde değiştiği görülmüştür. Yaşlı yakınları“Aile yakınlarına göre yaşlılara bakmakla sorumlu olan kişi/kurum”sorusuna verdiği yanıta göre 3 grupta incelediğinde, yaşlı yakınlarının %58'si yaşlılara“huzurevleri aracılığıyla devletin”, %25'i“çocuklarının”, %17'si“kendi evlerinde”bakılması gerektiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Elderly care has begun to be considered as a social problem due to the rapidly growing elderly population in recent years. Thus, requirement of nursing homes, which are among the social service models for the elderly has increased in recent years in Turkey. The aim of this study is to present the point of view of elderly's families who stay in the nursing home. The sample of the study is composed of 100 family members and 100 elderly with age 65 years and over who live in Bahçelievler Nursing Home Elderly Care and Rehabilitation Center, Sultangazi Nursing Home and Zeytinburnu Semiha Şakir Nursing Home, affiliated to the Ministry of Family and Social Policy in Istanbul. Datas of the study were collected using face-to-face interview technique.“Elderly Interview Form”was applied to the elderly, and“Family Interview Form”was applied to family members. SPSS 21.0 Package program was used for statistical analysis. After the elderly had started to stay in the nursing home, almost all the opinions of the family members (n=75), who had negative opinions about the nursing homes, were seen to change positively. When family members as 3 groups were observed according to responce of the quesiton“Person/institution responsible for taking care of the elderly according to family members”, 58% of them said“in nursing home by the goverment”and 25% of them said“by children”and 17% of them said“in own home”.