Uluslararası örgütlerin yükselişi: Ulus devletin dönüşümü
The rise of international organisations: Transformationof national state
  1. Tez No: 530280
  2. Yazar: ENGİN MEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Devlet adı verilen örgütlü yapılar tarih içinde binlerce farklı şekilde oluşturulmuş ve tanımlanmıştır. Kesin olarak belirli bir formda olduğu tarihin herhangi bir zaman diliminde rastlanılmamıştır. Ancak bu örgütlü yapıların son formu olan ulus-devletler, günümüzde uluslararası hegemonik güçler tarafından oluşturulan en büyük organizasyonlardan olduğu söylenebilir. İkinci Dünya Savaşı'nın bitmesiyle beraber dünyada kelimenin tam anlamıyla bir yıkım söz konusuydu. Yıkımın en büyük yaratıcıları savaşı başlatan ulus-devletlerdi. Mevcut haliyle devletler sisteminin daha ileri gidemeyeceği açıktı. İhtiyaçları doğrultusunda ulus-devletleri yaratan sistemler, ulus-devletlerin yetkilerini sınırlandıran ulus-üstü örgütlenmeler oluşturmaya başladı. Devletler bağlı bulunduğu ulus-üstü örgütlenmelerin yasalarını kendi yasalarının üstünde tutmayı kabul ettirler ve egemenliklerini bu üst örgütlenmelere teslim ettiler Soğuk savaş döneminde tek çatı altında bulunan ulus-devletler, Soğuk Savaş'ın bitimiyle beraber dağılmaya ve yeni arayışlara başladılar. Bu da ulus-üstü örgütlenmelerin daha da arttırılması anlamına geliyordu ve nitekim öyle de oldu Ulus-devletin egemenlik alanını sınırlayan yegane sebep güvenlik değildir elbette. Bununla beraber küreselleşme ve ulus-üstü şirketler gibi etkenler de mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Organized structures called the state have been created and defined in thousands of different ways in history. Certainly they were not found in any particular time in the history. However, it can be said that the nation-states, the final form of these organized structures, are among the largest organizations created by international hegemonic forces today. With the end of the Second World War, the world was literally in ruins. The greatest creatures of destruction were the nation-states that started the war. It is clear that the state system can not go further as it is. The systems that create nation-states in the direction of their needs have begun to form supra-national organizations that limit the powers of the nation-states. States have agreed to keep the laws of transnational organizations they are affiliated with above their own laws and have delivered their sovereignty to these higher organizations. The nation-states under a single roof during the Cold War era began to disperse with the end of the Cold War and to pursue new quests. This meant that further supra-national organizations could be increased, and so it was. Of course, the only reason restricting the sovereignty of the nation-state is not security. However, factors such as globalization and supranational companies are also present.