Teknoparklarda işletmelere sağlanan vergisel avantajlar ve bir uygulama
Tax advantages provided to companies in technoparks and an application
  1. Tez No: 530279
  2. Yazar: FATİH ÖZBERK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM ERCAN ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüz ekonomisinde, ulusların gelişmişlik düzeyi teknoloji alanında sahip oldukları yerle doğru orantılıdır. Bilgi ve Teknolojiyi üreten ve bu alanlara yatırım yapan ülkeler, bunları transfer eden ülkelere göre her aşamada daha üstündürler. Bilgi çağında küreselleşme ile ağırlaşan rekabet ortamında ülkelerin pazar paylarını koruyup genişletebilmeleri için yenilikçi fikirlere duyulan ihtiyaç daha da artmıştır. Bu çalışmada, devlet-üniversite ve sanayi üçgeninde yenilikçi fikirlerin ticari olarak değerlendirilmesi, beyin göçünün önlenmesi, teknoloji transferi yerine üretimin öncelenmesi amacıyla kurulan TEKNOPARK'lar da faaliyet gösteren işletmelere değinilecektir. Bu bağlamda, Teknoloji Geliştirme Bölgelerinden yer alan işletmelere devlet tarafından sağlanan vergisel avantajlara ve uygulayıcılar tarafından bu avantajların nasıl muhasebeleştirilip, ne şekilde beyanname düzenlenmesi gerektiği konusuna örneklerle değinilecektir.
Özet (Çeviri)
In today's economy, the level of development of nations is proportional to the place they have in the field of technology. The countries that produce and invest in information and technology place them in every stage comparing to the transferring countries. The need for innovative ideas has increased even more so that countries can maintain and expand their market share in a competitive environment that is heavily influenced by globalization in the information age. This study will be referred to companies in Technoparks that established for commercial evaluation of inovative ideas in the state-university and industry triangle, prevention of brain drain and exemption of production instead of technology transfer. In this context, it will be mentioned with examples to tax advantages provided by the state to enterprises located in Technology Develeopment Regions and how these benefits will be accounted by the practitioners and how the declatarions should be arranged.