Termofilik bir aktinomiset olan Thermobifida fusca EFTL 17 suşundan ksilanaz geninin klonlanması ve rekombinant proteininin üretilmesi
Cloning of the xylanase gene from thermophilic actinomiset Thermobifida fusca EFTL 17 strains and production of recombinant protein
  1. Tez No: 530298
  2. Yazar: EZGİ ELİF ÖLÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARABOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde, Thermobifida fusca EFTL 17 suşundan ksilanaz geninin izole edilmesi, ökaryotik (Kluyveromyces lactis) ve prokaryotik (Escherichia coli) konukçular kullanılarak ksilanaz geninin klonlanması ve rekombinant proteinin üretilmesi incelenmiştir. Tezde ilk olarak, Thermobifida fusca EFTL 17 suşu ksilan içeren modifiye ksilan (+) termoaktinomiset ortamında geliştirilmiştir ve ksilanazın farklı koşullar altındaki enzim aktivitesi kontrol edilmiştir. Enzimin optimum aktiviteyi ksilan (+) TA ortamında, 55oC'de ve pH 7,2 da gösterdiği ve 166,5 U/mL olduğu belirlenmiştir. Tezin bu aşamasında ise, Thermobifida fusca EFTL 17 'nin ksilanazı transkripte eden gen bölgesi E. coli'ye klonlanmış ve transformasyon miktarı ve koloni sayısının beklenenden daha düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the isolation of the xylanase gene from the Thermobifida fusca EFTL 17 strain and the cloning of the xylanase gene using eukaryotic and prokaryotic hosts and the production of recombinant protein have been investigated. In the thesis, izaolates obtained from the compost of the old Foça mushroom farm were developed in a modified xylan (+) TA medium containing xylan, and the enzyme activity under different conditions of xylanase was checked. It has been determined that the enzyme exhibits optimum activity in xylan (+) TA medium, at 55 ° C, pH 7,2, 166,5 U/mL. At this stage of the thesis, the gene region transducing the xylanase of Thermobifida fusca EFTL 17 was cloned into E. coli and the transformation amount and colony number were found to be lower than expected.