Europe' in Turkish parliamentary discourses: An examination of the views and preferences of main Turkish political parties on europe between june 2013 and june 2015
Türk parlementerlerin söylemlerinde 'Avrupa': Türk siyasi partilerinin haziran 2013 Temmuz 2015 arasında Avrupa hakkındaki görüş ve tercihleri üzerine bir inceleme
- Tez No: 530386
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİYE MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Türkiye-AB ilişkileri birçok açıdan incelenmesine karşın, Türk siyasal partilerinin özellikle 2013 yılı sonrası dönemde Avrupa hakkındaki görüş ve tercihlerinin detaylı bir incelemesi literatürde boşluk olarak durmaktadır. Bu tez, ana Türk siyasal partilerin Haziran 2013 ile Haziran 2015 arasında Avrupa hakkındaki görüş ve terichlerini uluslarası ilişkilerin liberal teorisine referansla analiz ve tasvir etmektedir. Siyasal partilerin görüş ve tercihlerine dair bilgi Türkiye Büyük Millet Meclisi tutanakları incelenerek elde edilmiştir. Siyasal partilerin duruşları arasındaki benzerlik ve farklılıklar betimlenmiş ve altı aşamalı bir sınıflandırmaya ve olumlu ile olumsuz yönelimlerine göre detaylıca tartılışmıştır. Türk siyasal partilerinin görüş ve tercihlerinin tasviri ve yorumlanması Türkiye-AB ilişkileri ile Avrupa kurum ve değerlerinin Türkiye'deki önemi hakkındaki tartışmalara önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey-EU relations have been covered in many different aspects, but a detailed examination of the views and preferences of Turkish domestic political parties on Europe stands as a gap in the literature, especially for the period after 2013. This thesis analyzes and describes the political views and preferences of main Turkish political parties on Europe for the period June 2013-June 2015 with reference to the liberal theory of international relations. The deliberations in the Turkish Parliament is chosen as the data sources for the views and preferences of different political groups. The commonalities and the differences between the stances are clarified and discussed in detail with a six-fold classification along with their positive and negative orientations. The articulation of Turkish views and preferences and the interpretation of the data yields significant results which contribute to the discussion on the Turkey-EU relations and the relevance of European institutions and values in Turkey.