The impact of the compositional change on the decisions of the Constitutional Court of Turkey
Yapısal değişikliğin Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi kararlarına etkisi
  1. Tez No: 530428
  2. Yazar: İPEK ECE ŞENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP OYA YEGEN MERTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, Anayasa Mahkemesi yargıçlarının kararlarının ardındaki motivasyonları incelemekte ve mahkemenin yapısındaki değişikliğin yargıçların aldığı kararlara olan etkisini araştırmaktadır. Tezde oldukça kapsamlı ve orjinal bir veri seti kullanarak, Anayasa Mahkemesi yargıçlarının iki boyutlu ideolojik düzlemdeki ideal noktalarını saptıyoruz. Yargıçların ideolojilerinin, 2002 ve 2016 yılları arasında görülen iptal davalarındaki oylarının ve muhalefet etme davranışlarının anlamlı belirleyicileri olup olmadığını sorguluyoruz. Kısıtlayıcı ve liberal yargıçların, iptal davasında anayasaya aykırılık bulma olasılığının diğer yargıçlara göre daha yüksek olduğunu gösteriyoruz. İdeolojinin yargıçların muhalefet etme davranışlarının önemli bir belirleyicisi olduğunu ve çoğunluk kararına bağlı olduğunu da gösteriyoruz. Tezin üçüncü bölümünde, yargıçların ideolojilerinin oyları üzerindeki etkisinin mahkemenin yapısal değişikliğinden sonra anlamlı ölçüde değişip değişmediğini de sorguluyoruz. Ampirik tahliller, eylemci-kısıtlayıcı boyutun, 2002-2010 yılları arasında yargıçların oylarının anlamlı bir belirleyicisi değilken bu tarihten sonra anlamlı hale geldiğini gösteriyor. Ayrıca, mahkemenin 2010 yılı sonrasında görülen iptal davalarında anayasaya aykırılık bulma ihtimalinin bu tarihten önce görülen davalara nazaran önemli ölçüde düşük olduğunu da gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the motivations behind Constitutional Court justices' decisions, and investigates whether the compositional change of the Court significantly influenced the decisions justices make. By using an original and comprehensive dataset, I measure the Constitutional Court justices' ideal points in a two dimensional ideology space. I then question whether justices' ideologies and background characteristics are significant determinants of their votes and dissents in annulment action cases between 2002 and 2016. The findings suggest that the more restrainist and liberal a justice is, the more likely she will vote for the unconstitutionality. The empirical analyses also show that ideology is a significant determinant of justices' dissenting votes and conditional upon the majority decision. An equally important question this thesis seeks to answer is whether the impact of justices' ideologies on their votes has been significantly different after the Court's compositional change. I show that the activist-restrainist dimension was not a significant determinant of justices' votes but became significant after the 2010 Constitutional Amendments. The analyses also show that the probability of voting for the unconstitutionality of annulment action cases between 2010 and 2016 is significantly lower than the cases between 2002 and 2010.