Kadın çalışanlarda cam tavan sendromu ve kariyer planlaması: İstanbul ili üzerine bir araştırma
Cam ceiling syndrome and career planning in women workers: A research on Istanbul province
  1. Tez No: 530427
  2. Yazar: ESRA SELCAN ÖZER GÜNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kadın çalışanların tarihsel süreç içerisinde aldığı roller, sorumluluklar, geçirdiği evrimlerden kısaca bahsedilmiştir. Bu süreçte çalışanlar açısından, sanayi devrimi öncesi ve sonrası kadın olarak incelenmiştir. Burada ortaya konulmak istenen kadınların çalışma yaşamına katılma evreleri, sebepleri ve gelişimleridir. Tarih boyunca kadınlar, üretimin her aşamasında çalışmışlardır. Ülke ekonomisine ve aile ekonomisine olumlu yönde katkıları olan kadınlar, işgücü piyasasındaki bugünkü konumlarını zorlu mücadeleler sonucu elde etmişlerdir. Yapılan çalışmalar işgücü piyasasında kadınların çeşitli sorunlarla karşılaştıklarını göstermektedir. Tezin amacı, kadınların çalışma hayatındaki yerinden bahsederek çalışma hayatında karşılaştığı sorunları ele almaktır. Kadın çalışanlar tarihi süreç içerisinde incelenmenin hemen akabinde, çalışan kadınların cam tavan sendromu konusu ele alınmıştır. Detaylı ve açık şekilde incelenip sunulmaya çalışılan cam tavan sendromunun sebepleri, cam tavan engelleri, bu engelleri aşmak için gereken stratejileri ayrı ayrı belirtilmiştir. Tezin son bölümünde kariyer kavramı, özellikleri, yöntemleri ve saffaları ele alınmıştır. Eskiden kariyer imkânları daha çok geçmiş tecrübeler ve istihdam süreleri ile şekillenmekte iken şimdiki zamanda kişilerin birçok var olan özelliklerinin öncülük etmesi ve desteklenmesi ile şekillenmeye başlamıştır. Kariyer planlamasının önemi detaylı olarak ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Women's staircases can be briefly mentioned, including rolls, responsibilities, and evolution. The industrial revolution, which is the biggest revolution in the working industry, was seized and examined as a woman before and after the industrial revolution. Here are the stages, reasons and development of participation in the working life that is desired to be put forth. Throughout history, women have studied the work of production. For women to have a national economy and a family economy, women acquire challenging puzzles of their current position in the labor market. Recruitment can be found in the labor market. The aim of the thesis is to deal with the ones in the working life expressed in the place of life in the working life. Women workers are handled immediately afterwards in the historical process, with the voices on the ceiling of the camera. The reasons for the glass ceiling syndrome, the glass roof obstacles and the strategies needed to overcome these obstacles have been specified separately in detail and on the open shelf. The thesis criticizes its characteristics, methods, and perspectives in terms of extremely career. Begin to shape with more experience and shaping support, unless you are working to conclude with more experience and shaping your career.