Gebelerde ikinci trimestr ultrasonografisinde tespit edilen hafif belirteçlerin fetal sitogenetik anomali üzerine etkisi
The effect of the second tri̇mester sonographi̇c soft markers i̇n pregnanci̇es on fetal cytogenetic anomaly
  1. Tez No: 530435
  2. Yazar: KAZIM GÜVEN ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. İNAN İLKER ARIKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmamızın amacı en sık görülen minör sonografik belirteçlerden olan koroid pleksus kisti, hiperekojen barsak ve kardiyak ekojen odağın, kromozomal anomali saptamada kullanılabilirliğini ve ayrıca olumsuz gebelik gidişatı ile ilişkini değerlendirmektir. Bu amaçla bölümümüzde 2016-2017 tarihleri arasında, antenatal tarama testinde düşük riskli olan, 35 yaş altı gebeler retrospektif olarak taranarak, 20-24. haftalar arasında ayrıntılı ultrasonografide 40 koroid pleksus kisti, 40 ekojenik kardiyak odak, 40 hiperekojen barsak ve 40 tane de minör sonografik bulgu saptanmayan gebe çalışmaya dahil edildi. Hasta dosyaları taranarak ve bir kısmından da hasta ile sözel olarak kromozomal anomali varlığı sorgulandı. Ayrıca her bir çalışma grubunda minör sonografik bulguların, preterm eylem ve düşük doğum ağırlığı gibi olumsuz gebelik gidişatı ile ilişkisi değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirme SPSS 19.0 (SPSS Inc. Chicago, IL, USA) programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the use choroid plexus cyst, hyperechogenic bowel and cardiac echogenic focus, one of the most common minor sonographic markers, in detecting chromosomal anomaly and also the relationship with negative pregnancy course. For this purpose, pregnant women under low risk in antenatal screening tests and aged less than 35 years were screened retrospectively in our department between 2016 and 2017. 40 choroid plexus cysts, 40 echogenic cardiac focus, 40 hyperechogenic bowel and 40 non-sonographic findings were included in the study. Presence of cromosomal abnormalitiy searched by scanning archive file or taking verbal infromation from the patient. In addition, the relation of minor sonographic findings with negative pregnancy outcome such as preterm labor and low birth weight was evaluated in each study group. Statistical evaluation was performed using SPSS 19.0 (SPSS Inc. Chicago, IL, USA) program.