Türk ve Irak ceza hukuklarında suça iştirak
Complicity in the Iraqi and Turkish Criminal Law
- Tez No: 530452
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
“Irak ve Türk Ceza Hukuklarında Suça İştirak”adlı bu yüksek lisans tezinde Irak Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti hukuk sistemlerinde“suça iştirak”konusu incelenmiştir. Tez dört ana bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Birinci bölümde iştirakin anlamı, kavramı, tarihî gelişimi incelenmiştir. Ayrıca söz konusu bölümde çok failli suçlar kavramına da değinilmiştir. İkinci bölümde iştirakin hukuki meselesi, söz konusu olması için gereken unsurlar, suça iştirakin cezalandırılmasına ilişkin sistemler, faillik- şeriklik ayrımını belirleyen teoriler ve bunlarla ilgili her iki ceza hukukun görüşleri incelemişidir. Üçüncü bölümde her iki ceza hukukunda yer verilen suça iştirakin statüler ayrımı detaylı biçimde ele alınmıştır. Ayrıca Irak Ceza Hukukunun yer verdiği statüler ayrımına benzemekte olan 765 sayılı Mülga Türk Ceza Hukukundaki statüler ayrımına da değinilmiştir. Ardından gelen dördüncü bölümde, her iki ceza hukukunun sisteminde yer verilen iştirakin özel durumları, iştirak halinde işlenen suçlarda suçun cezasını ağırlaştıran nedenlere ve iştirak halinde işlenen suçlarda gönüllü vazgeçme hükümleri incelenmiştir. Bu çalışmada ulaşılan bilgilerden yola çıkarak tezin sonuç kısmı oluşturulmuştur ve her iki ülke sistemindeki yer alan suça iştirak konusuyla ilgili benzerlikler, farklılar ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis of“Complicity in the Iraqi and Turkish Criminal Law”studies the complicity in the legal system of Iraq and Turkish. The thesis consists of four main sections and a conclusion. In the first chapter, the meaning, concept and historical development of the complicity are examined. In the second chapter, the legal issue of the complicity, necessary element of occur the matter, the systems for the punishment of the contribution to a crime, the theories determining the discretionary disparity and the views of both criminal laws. İn the third chapter the thesis has been dealt in detail the status of the complicity in the both of criminal laws. Also, the distinction between the status of the Turkish abrogated Criminal Law No. 765 which it's similar the Iraqi Criminal Law. In the next section, the special cases of the complicity in the system of both criminal laws, the crimes that are committed in the form of participation, the reasons that aggravate the punishment of the crime and the voluntary withdrawal provisions in the crimes committed in the case of participation are examined. In accordance of the information has been mentioned in this study, the conclusion part of the thesis has been formed. Beside that similarities and differences related to the subject of the complicity in the crime in both countries legal system has been revealed.