Hümik asitlerin CuO nanopartiküllerinin sucul ortamdaki stabilizasyon durumuna ve algler üzerindeki ekotoksisitesine etkisi
Effect of humic acids on stabilization and algal toxicity of CuO nanoparticles in aqueous medium
- Tez No: 530554
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde nanoteknolojik faaliyetler her geçen gün artarak uygulanmaktadır. Bu faaliyetlerin en önemli ürünü ve atığı olan nanomalzemeler ve nanopartiküller (NP) sağlık, biyomedikal, tekstil, endüstri, elektronikler, yenilenebilir enerji, çevre, yiyecek ve tarım gibi hayatımızın içindeki pek çok alanda karşımıza çıkmaktadır. NPlerin giderek artan gelişme, tüketim ve çevreye salınımları nedeniyle mevcut ve potansiyel biyolojik etkilerinin daha ileri seviyelerde araştırılması gereksinimi doğmuştur. Bu tez çalışmasında problu sonikasyon dispersiyon metoduyla hazırlanan farklı konsantrasyonlardaki (1-100 mg/L) CuO NPlerinin farklı su kalite özelliklerine sahip (çok yumuşak - çok sert, düşük - yüksek alkalinite, pH 6,5 - 7,5) sentetik yüzeysel su örnekleri içinde farklı (0-10 mg/L) konsantrasyonlarda hümik asit bulunması ve bulunmaması durumlarındaki stabilizasyon durumları ve Chlorella vulgaris yeşil-algleri üzerindeki ekotoksik etkileri belirlenmiştir. Sonuçlar yüksek NP konsantrasyonuna bağlı olarak algler üzerindeki ekotoksisitenin arttığını göstermektedir. NPlerin HA varlığındaki stabilizasyonu da NP konsantrasyonuna bağlıdır. Düşük NP konsantrasyonlarında başlangıçta stabilizasyon oluşmuş ancak sonra zamanla agregasyon oluşmuştur, yüksek NP konsantrasyonlarında ise stabilizasyon durumu değişmemiştir. Ayrıca HA algler üzerindeki ekotoksik etkilerin azalmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, nanotechnological activities are increasing day by day. The most important product and waste of these activities, nanomaterials and nanoparticles (NP) appear in many areas of our lives, such as health, biomedical, textile, industry, electronics, renewable energy, environment, food and agriculture. The need for further investigation of the current and potential biological effects of NPs has arisen due to their increasing advancement, consumption and environmental emissions. In this thesis, the effect of different CuO NP concentrations (1-100 mg/L), prepared with probe sonication dispertion method in synthetic surface water samples having different water quality parameters (very soft - very hard, low - high alkalinity, pH 6.5 – 7.5), with presence and absence of different humic acid concentrations (0-10 mg/L) on NP stabilization and their ecotoxic effect on Chlorella vulgaris green-algae were determined. The results indicate an increase in ecotoxicity on algae due to high NP concentration. The stabilization of NPs in the presence of HA is also dependent on the NP concentration. Initially, stabilization occurred at low NP concentrations but then aggregation occurred over time, whereas stabilization status did not change at high NP concentrations. In addition, HA caused a decrease in ecotoxic effects on algae.