Doğal ve yapay humin asitlerinin bitki gelişimine etkisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 2763
  2. Yazar: AHMET ALMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
-45- ÖZET Bu araştırmada K, Kar a s Gâvur gölünden alman organik materyalden doğrudan doğal humin asitleri elde edilmiştir, ikinci bir işlem olarak aynı organik materyale (IiL»):eSQd. eklenerek pH'sı 8,6 olan sulu ortamda havanın oksijeni yardımıyla 68 günlük sürede huminleşmeye bırakılmıştır. Deney süresince 25.,37.,45.,59. ve 68. günlerde örnekler alınarak humin asidi oluşumu ve bağlanan azot miktarları saptanmıştır. Elde edilen humin asitleri ortamdan HC1 ile çöktürülerek ayrılmışlardır. Deney süresince organik materyalin çok az bir kısmının huminleştigi görülmüştür. Elde edilen doğal humin asitlerinin total azot içeriği % 3,29, yapay humin asitlerininki ise % 4,16 ile % 4,76 arasında bulunmuştur. Organik materyalin total azot içeriği % 2,35 olarak bulunmuştur. Elde edilen doğal ve yapay humin asitlerinin bitki gelişimine etkisi, buğday bitkisi ile yürütülen saksı denemesinde (NH^s-SO-a ve organik materyal ile karşılaştırmalı olarak belirtilmiştir. Saksı denemesine 40 gün devam edilmiştir. Her saksıya 160 mg azot uygulanmıştır (doğal ve yapay humin asidi, organik materyal ve
Özet (Çeviri)
-46- SÜMKARY In this research work natural humic acids were extracted from the organic soil material obtained from Gavur lake in Kahramanmaraş. In a separate process synthetic humlc acids were obtained by the humification of the same organic material for 68 days in an aerated alkaline =:SQa application than with humic acids. It was concluded that the humic acids were not as effective as (IHaJzSOa, possibly due to the rather short experimantal period. It was found that the natural and synthetic humic acids increased the solubility of soil phosphorus to a higher extent than did sSCU. The effects of both humic acids on K nutrition of plants were similar.