Burdur Karaçal Mermer Ocağındaki iş güvenliği uygulaması ve risk değerlendirmesi
Occupational safety application and risk assessment for Burdur Karaçal Marble Quarry
  1. Tez No: 530584
  2. Yazar: NURULLAH GÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖZŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İş sağlığı güvenliği ve risk analizi, sanayileşme sonrası işyerlerinde oluşan iş kazaları ile mesleki hastalıklardan kaynaklanan madden ve manen kayba uğramalar neticesinde doğmuş önemi her geçen gün artan bir çalışma sahası haline gelmiştir. Bu gün teknolojinin gelişmesi ile beraber üretim esaslı araç gereç çeşitliliğinde ve miktarlarında önemli artışlar meydana gelmiştir, diğer yandan bu durum güvenlik ve sağlığı etkileyen önemli problemlerin meydana gelmesine sebep olmuştur.Bu çalışmanın gerçekleştirildiği Antalya Mermer San. Tic. Ltd. Şti.'ne bağlı Burdur-Karaçal Mermer Ocak İşletmesi 2013 yılının eylül ayında üretime başlamıştır. Yıllık ortalama 40000 ton üretim yapmaktadır. Yapılan üretimin % 90 blok mermer olarak ihraç edilmektedir. Kalan % 10'luk kısım fabrikada mamul ürün olarak alınmakta ve ihraç edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Karaçal Mermer Ocağı'ndaki tehlike unsurlarını tanımlamak, tehlikenin ya da unsurlarının olmadığını araştırmak, tehlikeler bulunuyorsa, bunlardan kimlerin ve nasıl etkilenebileceklerinin tespit edilerek gerekli önlemlerin alınmasının sağlanmasıdır. Bu çalışmaya göre 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde çıkartılan Risk Değerlendirme Yönetmenliği maddelerinin referans olarak kabul ettiği risk değerlendirme metotlarından Fine Kinney ve L tipi matris risk değerlendirme metotları karşılaştırılmış ve en uygun risk değerlendirme metodu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety and risk analysis has become a growing field of work that has arisen due to work accidents in industrial establishments and financial and emotional loss caused by occupational diseases. With the development of technology in today, significant increases in the variety and quantity of production-based equipment have come to the fore, but this situation has led to serious problems affecting safety and health. Burdur-Karaçal Marble Quarry Plant, which is affiliated to Antalya Marble Industry Teasing and Limited Company and where this study is carried out, started production in September of 2013. This company produces an average of 40000 tons per year and ninety percent of the production is exported as block marble. The remaining part is left as finished product in the factory and exported. The aim of this study is to identify the elements of danger, to investigate the absence of dangerous elements, to determine who and how they can be affected and to take necessary precautions if they are dangerous in the Karaçal Marble Quarry. Accordingly, Fine Kinney and L-type matrix risk assessment methods which accepted as references by Risk Assessment Directives, which were issued within the framework of Law No. 6331 on Occupational Health and Safety were compared and the most appropriate risk assessment method was determined.