Örgütsel bilgi paylaşımı ve örgütsel yenilikçiliğin örgütsel inovasyon iklimine etkisinin sağlıkçı akademisyenler örnekleminde araştırılması: İran ve Türkiye karşılaştırması
A sample in academicians paramedics about the effect of the organisational knowledge share and organisational innovative behavior on organisational innovation climate: Comprassion of Iran and Turkey
- Tez No: 530642
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Örgütsel bilgi, örgüt bünyesinde faaliyetlerle ilgili olarak yapılan çalışmalarla oluşan ya da örgüt dışından temin edilen bilgi şeklinde kendini göstermektedir. Bilginin örgüt içerisinde yayılması ise örgüt unsurlarını daha donanımlı kılmakla birlikte bu donanımlarını kullanarak örgüt amaçlarına hizmet etmelerine imkan doğacaktır. Bu da örgütsel yenilikçiliği beraberinde getirecek ve örgüte bir yenilikçilik atmosferi hakim olacaktır. Türkiye ve İran'da bilgi paylaşımı ve yenilikçiliğin örgütsel inovasyona etkisinin akademisyen düzeyindeki sağlık çalışanları örnekleminde değerlendirildiği bu çalışmada bilgi paylaşımının örgütsel yenilikçiliği etkilediği ve bunun da örgütsel inovasyon iklimini geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Farklı iki ekonomik kültüre sahip olan bu iki ülke için yaklaşımlar farklılaşmakla birlikte inovasyon algısı ve değerlendirmesinin de farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Organizational knowledge manifests itself in the form of information that is generated by studies carried out in relation to the activities within the organization or obtained from outside the organization. The dissemination of information within the organization will make the elements of the organization better equipped and will enable them to serve for the purposes of the organization by using these equipment. This will bring organizational innovation together and an atmosphere of formal innovation will prevail. Turkey and evaluation of health workers sample the academic level of impact on organizational innovation, knowledge sharing and innovation in Iran that the impact of organizational innovation, the sharing of information in this study and it was concluded that also improves the climate of organizational innovation. For these two countries, which have two different economic cultures, the approach has been differentiated and the perception of innovation and its evaluation have been differentiated.