Motorlu araç kullanan bireylerin trafikteki öfke düşünceleri ve davranışlarının psikiyatriye başvuran bireylerle karşılaştırılması
Comparison between motor vehicle users and the people who applied to psychiatry in terms of angry thoughts and behaviours in traffic
- Tez No: 530655
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK CANDANSAYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Motorlu taşıtların yaşamımıza girmesi ve ülkemizde 22 milyonu aşkın bir sayıda olması, nüfus artışıyla birlikte yaşamımıza getirdiği kolaylıkların yanı sıra birtakım sorunlar ortaya çıkmıştır. Günlük hayatımızda karşılaştığımız ve medyada da sıkça rastladığımız trafikte öfke, şiddet, alkol ve uyuşturucu madde etkisi altında araç kullanma, kural ihlali, kazalar, can ve mal kaybı gibi pek çok olumsuz durum insanların hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Motorlu taşıt kullanan bireylerde herhangi bir sebeple ortaya çıkan öfke duygusunun riskli araç kullanımına ve trafik kazalarına yol açtığı bilimsel araştırmalarda gösterilmiştir. Ayrıca psikiyatriye başvuran bireylerde de öfke bir psikiyatrik hastalığın belirtisi olabilmektedir. Bu açıdan psikiyatrik tanı alan bireylerle diğer toplum bireyleri trafikteki öfke düşünceleri ve davranışları açısından“sürücü öfke ölçeği”ve“sürücü öfke ifadeleri envanteri”ile karşılaştırılmıştır. 148 kişi kontrol grubunu oluştururken, 151 kişi psikiyatriye başvuran bireylerden oluşmuştur. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda psikiyatriye başvuran bireylerle diğer bireyler arasında trafikteki öfke düşünceleri ve davranışları açısından anlamlı farklılık olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Motor vehicles entering our lives and having a number of more than 22 million in our country, in addition to the conveniences it brought to our lives, it caused some problems. Many negative situations such as anger, violence on the highways, driving under the influence of alcohol and drugs, violation of rules, accidents, loss of life and property affect the lives of people negatively. It has been shown in scientific studies that the feeling of anger in individuals using motor vehicles causes risky vehicle use and traffic accidents. Anger can also be a symptom of a psychiatric disorder in individuals who apply for psychıatry. In this respect, individuals with psychiatric diagnoses and other community members were compared with turkish versions of“driving anger scale”and“driver anger expressions inventory”in terms of angry thoughts and behaviors in traffic. 149 people were the control group and 151 were the individuals who applied to psychiatry polyclinic. According to the statistical analysis, no significant difference was found between the individuals who applied to psychiatry and other individuals in terms of their anger thoughts and behaviors.