Karşılıklı anlaşma prosedürüne dayalı peşin fiyatlandırma anlaşmaları
The advance pricing agreements based on mutual agreement procedure
- Tez No: 530686
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH FERHATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Ülkelerin sahip oldukları vergilendirme yetkileri diğer ülke düzenlemeleri ile uyum sağlayamadığı durumda yeni birtakım düzenlemeler getirilmesi gerekmektedir. Türk vergi sistemine dahil edilen transfer fiyatlandırması düzenlemeleri de bu konulardan birisidir. Çok uluslu işletmeler, ülkeler arası yaptıkları mal ve hizmet transferleriyle kârlarını maksimum düzeye çıkarmak istemektedir. Bu amaçlar doğrultusunda çok uluslu işletmeler, transfer fiyatlandırması yöntemlerini kullanarak, uluslararası yasalar ve yatırım yaptıkları ülkelerin yasaları çerçevesinde kendilerine maksimum faydayı getirecek faaliyetler yapmaya yönelmekte, ülkeler arasında kâr transferi yaparak kazançlarını arttırmayı hedeflemektedir. Transfer fiyatlandırması düzenlemeleri kapsamında ele alınan peşin fiyatlandırma anlaşmaları, ülkeler arasında yaşanan ve vergi sistemi uyumsuzluğundan kaynaklanan çifte vergilendirme sorunlarını ortadan kaldırmak, vergi idareleri ve mükelleflere yararlı sonuçlar doğurabilmesi açısından uygulamalar arasında standardizasyonun sağlanabilmesi amacıyla yapılmaktadır. Bu çalışmada transfer fiyatlandırması uygulamaları dahilinde, peşin fiyatlandırma anlaşmaları konusu incelenecek olup özellikle karşılıklı anlaşma usulüne dayalı peşin fiyatlandırma anlaşmaları üzerinde durulacaktır
Özet (Çeviri)
The new taxation rules can be developed when the country's own power of taxation are not consistent with the other country's. For example transfer pricing which is incorporated with Turkish taxation system. Multinational corporations want to maximize their profits through the transfer of goods and services between countries. In line with these objectives, multinational corporations lead activities to do which brings maximum benefit to them through the transfer pricing within the framework of international laws and the laws of the countries where they invest. Moreover, multinational corporations aim to increase their earnings by transferring profit between the countries. Advance Pricing Agreement within the context of transfer pricing ensures following advantages, first of all it helps solving double taxation problem, secondly it brings standardization between tax administrations and taxpayers, etc. The purpose of this study is to investigate advance pricing agreements, especially mutual agreement procedure.