Boş zaman motivasyonu ve davranışsal niyet ilişkisinde boş zaman tatmininin aracılık etkisi ve rekreasyonel hizmet kalitesinin düzenleyici rolü: Rekreasyonel kayak etkinliğine ilişkin bir çalışma
Mediating effects of leisure satisfaction and moderating roleof recretional service quality on the relationship between leisure motivation and behavioral intention: A study onrecreational sky activity
- Tez No: 530707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN GÜÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın genel amacı, boş zaman motivasyonun boş zaman tatmini ve davranışsal niyeti arasındaki ilişkiyi ortaya koyarken rekreasyonel hizmet kalitesinin düzenleyici etkisini ortaya çıkarmak ve bu alanda eksik görülen literatürü genişletmektir. Veri toplama aracı olarak, kapsamlı bir literatür taraması sonucunda oluşturulan anket formu kullanılmıştır. Anket formu; Türkçe dilinde hazırlanmıştır. Araştırma, Aralık 2017 – Mayıs2018 tarihleri arasında Türkiye'deki bütün kayak merkezleri ziyaret ederek bölgede sunulan rekreasyon etkinliklerine katılan 1665 ziyaretçi üzerinde anket uygulaması ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler ve oluşturulan hipotezler Yapısal Eşitlik Modeli testi ile ölçülmüştür. Araştırma sonuçlarında rekreasyonel hizmet kalitesinin 'fiziksel özellikler', 'güven', 'heveslilik', 'güvenilirlik' ve 'empati' olmak üzere beş alt boyuttan oluştuğu ve rekreasyonel hizmet kalitesinin, boş zaman motivasyonu, boş zaman tatmini ve davranışsal niyet üzerinde olumlu etkileri olduğu tespit edilmiştir. Boş zaman motivasyonu, ile davranışsal niyet ilişkisinde boş zaman tatmininin aracılık etkisi kısmen desteklenmiştir. Çalışma sonuçları ışığında, ilgili alanda çalışan akademisyenlere ve bölgede hizmet gösteren rekreasyon işletmelerine öneriler getirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Boş Zaman, Motivasyon, Tatmin, Davranışsal Niyet, Rekreasyon
Özet (Çeviri)
Main purpose of this study is to determine the moderating role of recreational service quality in the relationships among leisure time motivation, leisure time satisfaction, and leisure time behavioral intention while also determining these relationships and to expand the literatüre which has a gap. A survey form which had been developed through a detailed literatüre review was used as the data collection tool. Survey form was designed in Turkish language. The research was conducted by applying the survey to 1665 domestic recreational visitors who participated in recreational activities available in the regions by visiting all ski centers in Turkey in December 2017 – May 2018. Data collected through the research and hypotheses developed was analyzed through Structural Equation Modeling tests. In the result of the research, it was determined that recreational service quality consisted of five dimensions, namely“physical features”,“trust”,“enthusiasm”,“reliability”, and“empathy”and recreational service quality had a positive impact on leisure time motivation, leisure time satisfaction, and behavioral intention. Mediating role of leisure time satisfaction in the relationship between leisure time motivation and behavioral intention was partly supported. Based on the results of the study, recommendation were made for the scholars in the related fields and recreational businesses in the region. Key Words : Leisure, Motivation, Satisfaction, Behavioral Intention, Recreation