Türkiye'nin astragalus l. (fabaceae) cinsinin anthylloıdeı dc. seksiyonuna ait türlerin yaprak anatomisi
Leaflets anatomy of species which belong to astragalus section anthylloidei (fabaceae) in turkey
- Tez No: 530891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER KARAMAN ERKUL, YRD. DOÇ. GÜLSEN KENDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Astragalus cinsinin Anthylloidei seksiyonuna ait Türkiye'de yayılış gösteren Astragalus tortuosus DC., A. szowitsii Fisch. & Mey., A. ermineus Matthews, A. surugensis Boiss. & Hausskn., A. zederbaueri Stadlmann, A. anthylloides Lam., A. halicacabus Lam., A. chardinii Boiss. ve A. wagneri Bunge. türlerininin yaprak, rakis ve petiyollerinin anatomik incelemesi yapılmıştır. Bitki örnekleri 2011-2014 yılları arasında çiçeklenme dönemlerinde yayılış gösterdikleri lokalitelerden toplanmıştır. Toplanan örneklerden elle kesitler sartur reaktifi ile boyanarak ışık mikroskobu altında fotoğrafları çekilmiştir. Yaprak enine ve yüzeysel kesitlerinin incelenmesi sonucunda anatomik özellikler bakımından dikenli ve dikensiz türler benzer özelliklere sahip olup aralarındaki belirgin farklılıkların stoma sayısı olduğu tespit edilmiştir. Bu seksiyonundaki dikenli ve dikensiz türlerin rakis anatomilerinin incelenmesi ile türlerdeki tüy yoğunluğunun, iletim demetlerinin sayısının, büyüklüklerinin ve sklerenkima tabakasının kalınlığının türlere göre değişkenlik gösterdiği ortaya konmuştur. Ayrıca petiyollerden alınan enine kesitlerin karşılaştırılması sonucunda türler arasında herhangi bir farklılığa rastlanmamıştır. Anthylloidei seksiyonunda rakis anatomik özelliklerinin türleri ayırt etmek için taksonomik bir değere sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, anatomical features of the leaflets, rachis and petioles of species which belongs to genus Astragalus section Anthylloidei in Turkey; Astragalus tortuosus DC., A. szowitsii Fisch. & Mey., A. ermineus Matthews, A. surugensis Boiss. & Hausskn., A. zederbaueri Stadlmann, A. anthylloides Lam., A. halicacabus Lam., A. chardinii Boiss. and A. wagneri Bunge. as been examined. Between 2011 and 2014, plant samples were collected from their localities in flowering periods and cross sections were painted with Sartur reagent and their photographs were taken under light microscope. As a result of the examination of the transverse and superficial sections of the leaf, in terms of anatomical features, spiny and non-spiny species were similar and significant differences between them were found to be stoma numbers. It was shown that the density of the hair, the number of vascular bundles, the size and thickness of the sclerenchyma layer vary according to the species. In addition, no differences were found between species by comparison of cross sections taken from petioles. In the Anthylloidei section, it is determined that the anatomical features of rachis of species has a taxonomic value.