Sağlıklı genç populasyonda karpal tünel risk faktörlerinin araştırılması
Investigation of risk factors for the carpal tunnel syndrome in healthy young population
  1. Tez No: 530890
  2. Yazar: ABDULLAH TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMDUHA GÜLHAL BOZKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilerde ölçümler yapılarak genç populasyonda karpal tünel sendromu risk faktörlerinin prevelansını araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaçla Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören, yaşları 18-25 arasında değişen 300 öğrencide (150 erkek, 150 kadın) el ve el bileğiyle ilgili ölçümler yapılmıştır. Demografik özellikler ve kilo, boy ile ilgili bilgiler alınmıştır. Daha sonra dijital kaliper kullanılarak el ve el bileği ölçümlerine geçilmiştir. Bu ölçümler el bileği derinliği, el bileği genişliği ve avuç içi uzunluğudur. Bu ölçümlere bağlı olarak el bilek oranı ve el bilek avuç içi oranı hesaplanmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 20.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the prevalence of carpal tunnel syndrome risk factors in the young population by studying in Çukurova University Faculty of Medicine. For this purpose, 300 students (150 males and 150 females) aged between 18 and 25 years studying at Çukurova University Faculty of Medicine were evaluated for hand and wrist. Information about demographic characteristics and weight and height were obtained. Then, hand and wrist measurements were made by using digital caliper. These measurements include wrist depth, wrist width and palm length. Depending on these measurements, the wrist rate and the wrist palm ratio were calculated. SPSS 20.0 program was used for statistical analysis.