KKTC'de yaşayan beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerde kişilerarası ilişki tarzlarının psikosomatik bozukluklarla ilişkisinin incelenmesi
Investigation of relationship between psychosomatic disorders and emerging adult's interpersonal relations styles who are living in TRNC
- Tez No: 530896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA ÖZDEN BADEMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, KKTC'de yaşayan beliren yetişkinlerin kişilerarası ilişki tarzlarının psikosomatik bozukluklar ile ilişkisinin incelenmesini amaçlamaktadır. Katılımcılar gönüllülük esasına dayanarak kartopu yöntemi ile belirlenmiştir. KKTC'de yaşayan 18-29 yaş aralığındaki 350 katılımcı araştırmaya katkıda bulunmuştur. Veri toplama araçları; katılımcıların sosyo demografik özelliklerini edinmek için hazırlanan Demografik Bilgi Formu, somatizasyon oranını ölçmek için Kısa Semptom Envanteri ve kişiler arası ilişkli tarzları için Kişilerarası İlişki Tarzı Ölçeği olarak belirlenmiştir. Ölçekler aracılığı ile elde edilen veriler SPSS v22.0 programı ile analiz edilmiş, değişkenler arasındaki ilişki yapılan testler sonucunda tartışılmıştır. Araştırmanın sonucunda sosyo demografik özellikler ile ana değişkenler arasındaki ilişkinin ilgili literatür ile çoğunlukla örtüştüğü görülmüştür. Ana değişkenlerde ise yaş değişkeninin somatizasyonu yordamadığına fakat kişilerarası ilişki tarzları alt boyutları ile somatizasyon arasında anlamlı farklılıklar olduğuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda, yaş değişkeninin kişilerarası ilişki tarzları üzerinde etkiye sahip olduğu da ulaşılan sonuçlar arasındadır. Araştırma sonuçlarının yaş değişkeni ve somatizasyon ilişkisi dışında genel olarak ilgili literatür ile tutarlı olduğu saptanmıştır. Bu farklılığın da kültürel özelliklerin değişiklik göstermesi ile ilgili olduğu KKTC'de yapılan çalışmalar çoğaldıkça bu sonucun değişeceği ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between interpersonal relationships styles of psychiatric disorders in the Turkish Republic of Northern Cyprus. In addition, the effect of the demographics on the main variables has been examined through the data obtained. Participants were determined on a voluntary basis by snowball method. 350 participants in the 18-29 age group living in the TRNC completed the specified scales online and contributed to the research. Data collection tools; Demographic Information Form for Socio demographic characteristics, Brief Symptom Inventory for Somatization Variant, and Interpersonal Relationship Style Scale for interpersonal styles. Data obtained through scales were analyzed with SPSS v22.0 program and the relationship between the variables was discussed as a result of the tests. As a result of the research, it was seen that the relation between socio demographic characteristics and main variables overlapped mostly with the related literature. In the main variables, it was found that the age variable did not predict somatization but there were significant differences between the subscales of interpersonal relationship styles and somatization. At the same time, it is also found that the age variable has an influence on interpersonal relations styles. It was determined that the results of the research are generally consistent with the related literature except for age variation and somatization relation. It is anticipated that this difference will change as the work done in the TRNC, in which the cultural characteristics are related to the change, increases.