Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde turizme dayalı kalkınma
- Tez No: 4550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL TÜRKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, üç temel soruya cevap aramaktır. Bun lar: - Turizm sektörü iktisadi kalkınmada“motor”işlevi görebilecek özelliklere sahip midir? - Bir ülkenin iktisadi kalkınmasını turizm sektörüne dayalı olarak gerçekleştirmesini sınırlayan ve güçlendiren faktörler neler dir? - KKTC, turizm sektörüne dayalı kalkınmasını gerçekleştirecek özelliklere sahip bir ülke midir? sorularıdır. Bu çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, iki kısımdan meydana gelmiştir. İlk kısımda, turizm olgusunun tanımı ve özellikleri belirtilmiş, turizm endüst risinin bugünkü yapısı ve temel özellikleri ortaya konulmuştur. Turizm ekonomisi adını taşıyan ikinci kısımda ise, turizmin ekono mideki yeri, önemi, fonksiyonları, istihdam, ödemeler dengesi ve milli gelir üzerine etkileri ele alınmış ve turizme dayalı ekono mik kalkınma konusunda bir teorik“altyapı”oluşturulmuştur. Bu bölümde yapılan teorik ve amprik çalışmalar sonucunda, belli ko şullar altında, turizmin: - arz ve talebi sınırsız ölçüde artırılabilen, -“multiplier effect”denilen çoğaltan etkisiyle diğer sektörleri uyarabilen, - arz ve talep açısından bölünebilirlik özelliği gösteren, - sermaye/hasıla oranı düşük ve dolayısıyle geri ödeme süresi kısa olan, ve - mal farklılıştırmasına imkan veren, bir sektör olduğu görülmüştür. Böylece turizmin, belli koşullaraltında, gerek az ve gerek talep açısından gösterdiği bu özellik lerle kalkınmada“motor”rolü üstlenebilecek potansiyele sahip bir sektör olduğu ortaya konmuştur. İkinci bölümde, Kıbrıs'ta turizm endüstrisinin temel öğeleri olan konaklama, ulaştırma ve pazarlama işletmeleri ile turizm hiz metleri talebinin temel özellikleri ana hatlarıyla verilmiştir. Bu irdeleme, Kıbrıs Cumhuriyeti döneminden başlanarak günümüze dek Kıbrıs Türk ve Rum Toplumlarının turizm sektöründe kaydettikleri gelişmeler tarihsel akış içerisinde karşılaştırılarak yapılmıştır. Böylece KKTC'nin, gerek turizm hizmetleri arzı ve gerekse talebi açısından turizme dayalı kalkınmayı gerçekleştirecek potansiyele ne ölçüde sahip olduğu ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde, turizmin KKTC ekonomisindeki yeri ve önemi nin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu bölümde KKTC turizm gelirleri nin GSMH içindeki payı, dışsatım gelirlerine oranı turizmin istih dam ve ödemeler dengesi üzerindeki etkileri irdelenmiş ve KKTC'nin turizme dayalı kalkınmasını gerçekleştirecek güçlendirici faktör lere ne ölçüde sahip olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise, KKTC turizm sektörünün gelişerek ülke ekonomisi içinde daha dinamik bir yapıya kavuşmasına katkıda bulu nabilecek turizm politikaları ele alınmıştır. Bu bölümde, kambiyo, T.C piyasasına yönelme ve teşvik politikalarının gerçekçi ve etkin bir şekilde uygulanması halinde KKTC turizm sektöründe yaratabile ceği olumlu etkiler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Beşinci ve son bölümde ise, KKTC turizm sektörünün gelişme sini sınırlayan ve olumsuz yönde etkileyen sorunlar, dış (siyasi ve ekonomik ambargo) ve turizmle doğrudan ilişkili sorunlar adı altında ele alınarak, turizme dayalı kalkınmanın yeterli koşulları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to find out the answers of three questions: - Does the tourism sector have the characteristics which can func tion as an“engine”in economic development? - What are the factors that limit and strengthen the economic de velopment of a country that depends on tourism sector? - Is The Turkish Republic of Northen Cyprus (T.R.N.C.) able to ac tualize a development depending on tourism sector? This study consists of five main chapters. First chapter consists of two sections. In the first section, the description and the characteristics of tourism phenomenon have been described and the basic characteristics of tourism sector and its current structure have been studied. And in the second section under the title of tourism economy, the place, the importance, the func tions, the employment in the tourism sector, the balance of pay ments and its affects on Gross National Product (GNP) have been taken up and a theoretical substructure about the economic devel opment depending on tourism has been formulated. In this section as a result of theoretical and empirical studies under certain circumtances, it has been found out that tourism is a sector: - which can increase the supply and demand to a large extend, - which can situmulate other sectors with its multiplier effect, - which has the divisibility characterestic in terms of supply and demand, - whose capital/output ratio is low and consequently back payment is short termed, - in which differentiation of goods is made availableTherefore under this circumstances, it is shown that, tourism can work as a“engine”in economic development both in terms of supply and demand. In the second chapter, accomodation, transportation and mar keting foundations which are the main factors of Cyprus tourism industry have been outlined. This research is made by comparing the development of the tourism sector in a historical perspective including Turkish Cypriot and Greek Cypriot from the time of Cyprus Republic to nowadays. So it is shown to what extend T.R.N.C. can actualize development through tourism by both in terms of supply and demand of tourism sector. In third chapter, the place and importance of tourism in T.R.N.C s economy has been scrutinized. In this chapter the empha sis is given to the place and importance of tourism in T.R.N.C. and therefore the percentage of tourism income of T.R.N.C. in Gross National Product, it is rate to export income, the effects of tourism on the balance of payments and employment have been primarily beated. In the fourth chapter, tourism policies which will con tribute to the development of country's economy through tourism sector have been taken up. In this chapter it has been tried to put forward the positive effects that could be created in the T.R.N.C s tourism sector, only if, foreign exchange, coursing of Turkish Republic market and actualizing the encouraging policies occur in the true and effective maner. In the fifth and last chapter, the problems that limit and affect the T.R.N.C s tourism negatively have been taken up under the name of external (political and economical embargo) and di rectly related problems about tourism, in order to put forward the efficient conditions of development depending on tourism.