LED aydınlatma aygıtlarının sistem entegrasyonu ve aygıt tasarım örneği
System integration of LED lighting devices and example of device design
  1. Tez No: 531009
  2. Yazar: MURAT OĞUZ SEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA ALTUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Teknolojinin ilerlemesi aygıtlardan beklentimizi daha fazla arttırmıştır. Elektirik, mekanik, inşaat, kimya ve birçok alan teknolojinin gelişimini insanlara pratik bir hayat sunmaya amaçlamıştır. Elektrik sistemindeki en karmaşık fakat keyifli alanlarından biri olan kablosuz gönderim işlemi zamanla insanların günlük yaşantısına adapte olarak interaktif bir durum oluşturmaktadır. Uzaktan bağlantı sistemine dahil olabilmek için komut verememiz gerekmektedir. Komutları hafızasında tutup daha fazla senaryo üretebilen ürünler ile karşılaşacağımızı gösteriyor. Zayıf akımla çalışan düşük enerjiye ihtiyaç duyan bu üniteler ileride sürdürülebilir enejininde katkısıyla kendine yetebilecek bir hal alacak.
Özet (Çeviri)
Today, with the development of technology, devices have begun to transform into products that can make their own scenario. This evolution shows us that in the future we will keep the commands that people give in memory for products and encounter products that can produce more scenarios. Future product that need low energy working with low current will be able to take care of themselves with the contribution in future sustainable energy. Today one of the biggest challenge is that wireless energy will gain a different dimension by its future dissolution in transmission. in the meantime, how is the weather in the morning lit up? How much density is the person or object in the environment? what is the amount of illumination required for the space?, will be devices that can think of themselves by interpreting the questions themselves and reducing the most by alternative scenarios and human interpretation. It seems that artificial lighting will be transformed into products based on their behaviors rather than enlightening the objects on the environment, and a different mission will be installed