Finansal kriz dönemlerinde kamu harcamaları ve ekonomik büyüme ilişkisi: 1998-2018 Türkiye örneği
The relationship between public spending and economic growth in financial crisis periods: The case of Turkey 1998-2018
- Tez No: 531070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Küreselleşen dünyada devlet anlayışının değişmesiyle birlikte devlete yüklenen görevler de yapısal ve işlevsel olarak değişmiştir. Bu değişim, kamu harcamalarına ilişkin tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Hem siyasal hem de ekonomik istikrar açısından kamu harcamalarının ekonomideki önemi yadsınamaz bir gerçektir. Ekonomik büyümenin sağlanması ve toplumsal refahın artırılması için devlete büyük sorumluluklar düşmektedir. Dolayısıyla ekonomideki uzun süreli dalgalanmaların devlet tarafından düzeltilmesi kamu harcamalarının önemini ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de kamu harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini kısa ve uzun dönemde analiz etmektir. Türkiye için 1998-2018 dönemine ait çeyreklik veriler kullanılarak kamu harcamaları ve ekonomik büyüme ilişkisi ARDL (Autoregressive Distributed Lag) Sınır Testi Yaklaşımı kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada finansal kriz dönemlerinde kamu harcamalarının arttığı görülmüştür. Bununla birlikte, kamu harcamaları ve ekonomik büyüme arasında kısa ve uzun dönemde eşbütünleşme ilişkisi bulunmuştur. Kamu harcamalarındaki artış ekonomik büyümeyi pozitif etkilemektedir. Kamu harcamalarının büyüme üzerinde pozitif bir etkiye sahip olması, kaynakların doğru ve yerinde kullanılmasına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Within the globalization process, the tasks assigned to states have differentiated in the structural and functional basis. This change has initiated some debates on public expenditures. In terms of both political and economic stability, the importance of public expenditures in an economy is an undeniable fact. The state has great responsibilities to ensure economic growth and increase social welfare. Thus, the correction of long-term fluctuations in the economy by the state reveals the importance of public expenditures. The purpose of this study is to analyze the effects of public expenditures on economic growth in Turkey in the short and long run. Relationship between public expenditures and economic growth in Turkey for the periods of 1998-2018 were examined using ARDL (Autoregressive Distributed Lag) Bounds Test Approach with quarterly data. In the study, it is found that public expenditures increase during financial crises. Besides, the findings indicate that there is a cointegration relationship between public expenditures and economic growth in the short and long run. The positive impact of public expenditures on economic growth is only possible whether the proper use of the sources.