TIMSS soruları ile fen bilimleri öğretmen adaylarının mantıksal düşünme (akıl yürütme) becerilerinin belirlenmesi
Determination of preservice science teachers' logical thinking (reasoning) skills by means of TIMSS questions
- Tez No: 531071
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDE ERCAN YALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Uluslararası Matematik ve Fen Bilimleri Eğilimi (TIMSS), birçok ülkenin katılım gösterdiği bir sınav olmasının yanında ülkelerin kendi öğretim programlarını değerlendirebilmeleri açısından önemli bir çalışmadır. Araştırmanın amacı, pilot ve asıl uygulaması yapılan TIMSS-soruları aracılığı ile Fen Bilimleri öğretmen adaylarının mantıksal düşünme (akıl yürütme) becerilerinin belirlenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri Öğretmenliği bölümü 70 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri Öğretmenliği bölümünden 116 öğretmen adayı asıl uygulamayı oluşturmaktadır. Araştırmada ihtiyaç duyulan veriler tarama modeline uygun bir şekilde TIMSS'de yer alan akıl yürütme sorularından oluşan başarı testi ile sağlanmıştır. Hazırlanan başarı testi uzman görüşüne sunulmuş ve dönütler dikkate alınarak gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Elde edilen veriler üzerinde güvenirlik çalışması yapılmış ve 0,83 olarak hesaplanmıştır. Bulgulara göre mantıksal düşünme (akıl yürütme) becerileri orantısal düşünme boyutunda sınıf düzeyi arttıkça artış gösterdiği ve genel olarak 1. sınıf öğretmen adaylarının ise becerilerinin düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak betimsel istatistik ortalamaları yüksek olmamakla birlikte, sınıflara göre boyutlar arasında ilişkisel düşünme boyutunda farka ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Trends in International Mathematics and Science Study (TIMSS), a series of assessments which many countries participate in, is crucial for countries to evaluate their curriculums. This study aimed to determine science teacher candidates' logical thinking (reasoning) skills by using TIMSS items used in pilot and actual implementation. Study group for this research was composed of 70 teacher candidates attending Abant İzzet Baysal University Faculty of Education Science Teaching Department. Actual implementation was conducted with the participation of 116 teacher candidates from Uşak University Faculty of Education Science Teaching Department. In line with the survey model, the data for the study were collected by using the achievement test composed of reasoning items included in TIMSS. The achievement test was evaluated by experts whose feedback was utilized to make necessary changes. The obtained data were assessed for reliability which was found to be 0,83. It was found that first year students' skills were low and logical thinking (reasoning) skills improved in the dimension of proportional reasoning as school year increased. Second year students' ratio was lower in the dimension of integrative thinking while third year students' probabilistic thinking dimension was found to be low. Although mean descriptive statistics were not high, a significant difference was identified in the associational/ associative thinking dimension across school years. The study included suggestions to improve teacher candidates' logical thinking (reasoning) skills.