Türkiye'deki bankacılık sektörünün dönüşüm sürecine yabancı sermayeli bankaların etkisi
The effect of foreign capital banks in transformation process of Turkish banking sector in Turkey
- Tez No: 531306
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDİ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma ile, yabancı sermayeli bankaların Türkiye'ye gelişleriyle birlikte ülke olarak finansal, teknolojik, personel gibi alanlarda ne gibi değişimler yaşandığının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden keşfetmeye dayalı bütüncül tek durum deseni olup veri toplama aracı olarak görüşme formu ve doküman inceleme içermektedir. Çalışmada veri toplama tekniği olarak,“yarı yapılandırılmış görüşme”kullanılmıştır. Uzaman görüşleri alınarak hazırlanan görüşme formu, Haziran - Temmuz 2018 tarihleri arasında Ankara veya İstanbul ilinde sektöre ilişkin saha ya da akademik alanda çalışan veya emekli 9 katılımcıya uygulanmıştır. Görüşme sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz tekniğinden yararlanılmıştır. Veriler, görüşmede yer alan sorular dikkate alınarak sunulmuştur. Katılımcıların görüşlerini yansıtmak için doğrudan alıntılar yapılmış ve alanda yazılı dokümanlarla desteklenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, yabancı sermayeli bankaların ülkemize finansal anlamda katkı sağladıkları, kısmen ürün ve pazarlama teknikleri konusunda farklılık yarattıkları; ancak teknolojik ve personel alanında özellikle 2000'den sonra var olan yapıyı devam ettirdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out changes and effects on financial, technology, human resources fields led by foreign capital banks when they entered into the Turkish banking sector. This research is based on discovering qualitative researh method which is holistic single case desing and, it covers interview forms and examining documents as data collecting mean. In the research,“semi structured interview”was used as data collecting tehnic. The interview form which was prepared by taking expert views, has already been applied to 9 participants who were working in the field or academic enviroment in the cities of Ankara and Istanbul during June – July 2018. In the analysis of the datum collected during the interview process, descriptive analysis technique was used. All datum were offered carefully by taking the questions into consideration diligently. In order to reflect the views of the participants, direct extractions were done and it was supported by the written documents in the field. According to the findings in the research, we have reached the conclusion that foreign capital banks provided highly favorable renovations in finance,especially in product and marketing techniques; however ,in the field of tecnology and human resources, they have carried on their situations existed just after 2000's as it were.