Arazi toplulaştırma projelerinin ekonomik analizi
Economic analysis of land consolidation project
  1. Tez No: 531462
  2. Yazar: RAMAZAN YOLDAŞ SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Konya İli Çumra İlçesi Üçhüyük Mahallesinde yapılan arazi toplulaştırma projesi incelenerek, yapılan toplulaştırma çalışmasının ekonomik analizleri yapılmıştır. Projede kullanılan veriler 2016-2017 yılında yapılan proje verileridir. Çalışmada çiftçilerle yapılan anketler ve proje sahası bilgileri incelenmiştir. Bu bilgiler ışığında öncelikle toplulaştırma sahasında toplulaştırma öncesi ve sonrası ekonomik kazanç; işletme ve kamu kazancı yönüyle incelenmiştir. Toplulaştırma sonrasında yıllık kazanç 1.395.671 TL olarak bulunmuştur. Ayrıca toplulaştırma çalışmalarının işletmeler üzerindeki etkilerinin belirlenebilmesi için işletmeler büyüklüklerine göre 3 gruba ayrılarak işletmeler üzerinde gayri safi üretim değeri, gayri safi hasıla, işletme masrafları, saf hasıla ve net kar kriterlerine göre analizler yapılmış, büyük işletmelerin toplulaştırma çalışmalarından daha büyük kar elde ettiği bulunmuştur. Analizler yapılırken önceki yıllarda yapılan çalışmalarla karşılaştırmalar yapılmıştır. Arazi toplulaştırma projeleri sonrasında elde edilen ekonomik kazançlar hem tarım hem de ülke ekonomisi açısından oldukça önemlidir. Ülkemizde arazi toplulaştırma projelerinin artırılması için bu projelerin sağladığı ekonomik kazançların net bir şekilde ortaya konulması son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the land consolidation study in the Üçhüyük District of Çumra District of Konya province was examined and economic analyzes of the consolidation studies were conducted. During the analysis, both the farmers were surveyed and the project was examined on the project site. The data used in the project belong the year 2016 and 2017. Survey studies conducted with farmers and information on the project site were examined in the study. In the light of this information, especially the economic gains before and after the consolidation was examined in terms of business and public profits. After the consolidation, the annual profit has been found 1.395.671 TL. In addition, in order to determine the effects of consolidation studies on the enterprises, 3 groups seperated according to size of enterprises were analyzed according to gross production value, gross output, operating costs, net output and net profit criteria and it was found that bigger enterprises made bigger profits than consolidation studies. Analyzes were made comparison with previous years' work. The economic gains achieved after land consolidation projects are very important for both agriculture and country economies. It is very important to assimilate the economic benefits of land consolidation projects in terms of increasing the number of land consolidation projects and ensuring widespread deployment throughout the country.