Nanocomposite fuel cells
Nanokompozit yakıt hücreleri
- Tez No: 531587
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ GÜLGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada nanokompozit yakıt hücresi elektrolitinin bileşenleri arasındaki etkileşimler araştırılmıştır. Partiküllerin yüzey yüklerinin iyonik iletkenlik üzerindeki farklılıklardan sorumlu olduğu düşünülmüştür. Literatürde, nanokompozit elektrolitlerde iyonik taşınmanın esas olarak katı oksit veya matris fazlarında değil, fazlar arasındaki arayüzlerde gerçekleştiği belirtilmiştir. Oksit parçacıklarının yüzey yükleri, matris tuz moleküllerini, pozitif ve negatif iyon komplekslerine ayırmaktadır. Ters yüklü iyonlar, parçacıkların yüzeyine yapışır. Buna karşın karşıt yüklü iyonlar, elektrik alanın etkisi altında serbestçe hareket ederek, hızlı iyonik akıma neden olur. Dolayısıyla, yüzey yüklerini modifiye ederek iyonik iletkenliğin etkileneceği öngörülmüştür. Malzemenin kimyasını önemli ölçüde değiştirmeden indirgeme deneyleri ile oksit partiküllerin yüzeylerinin asitlik derecesi değiştirilmiştir. TiO2 (Rutil) yüzey yükü değiştirilen oksit malzeme olarak seçilmiştir. İyonik iletkenlikler empedans spektrometresi ile ölçülmüştür. Yüzey yükleri, izoelektrik nokta ölçümleri ile elde edilmiştir. İndirgeme miktarları, termogravimetrik analiz metodu ile ölçülmüştür. Farklı yüzey yüklerine sahip oksitler farklı iyonik iletkenliklerin oluşmasına sebep olmuştur. Stokiometrisi değiştirilen oksitler, farklı yüzey yüklerine sahip olmuştur, bu durum ilişkili olarak iyonik iletkenliklerde değişime sebep olmuştur. Yüzey yükleri ve iyonik iletkenlikteki bu etkileşim, kompozit elektrolit için geliştirilmiş bir model yardımıyla açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The interactions between the components of the nanocomposite fuel cell electrolyte were investigated. Surface charges were thought to be responsible for the differences in the ionic conductivity. The literature claims that ionic transport in hybrid electrolytes does not happen primarily in the solid oxide or the matrix phase but at the interface between them. The surface charges of oxide particles are dissociating the matrix salt molecules into positive and negative ion complexes. The complex with the opposite charge sticks to the surface of the particles. The counter-ion moves freely under the influence of the electrical field, thus causing fast ionic current. Therefore, it is postulated that by modifying the surface charges one can affect the ionic conductivity. The strength of surface acidity was manipulated by reduction without significantly changing the chemistry of the oxide material. TiO2 (Rutile) was selected as the material whose surface charge was altered by reduction. Ionic conductivities were measured by impedance spectrometry. Surface charges were obtained by isoelectric point measurements. The amounts of reduction were measured by thermogravimetric analysis. Oxides with different surface charges resulted in different ionic conductivities. Sub-stoichiometric oxides had different strength of surface charges that resulted in correlated ionic conductivities. These interactions of surface charges and the ionic conductivities are explained with the help of a developed model for the composite electrolyte.