Kitlesel açık çevrimiçi ders platformlarına yönelik puanlama anahtarı geliştirilmesi
Developing rubric for MOOC platforms
  1. Tez No: 531588
  2. Yazar: HAKAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tezin amacı kitlesel çevrimiçi ders platformlarına (MOOC) yönelik puanlama anahtarının geliştirilmesidir. Bu amaçla tezde şu sorulara cevap aranmıştır: 1) Bir platformun KAÇD platformu olabilmesi için taşıması gereken temel özellikler nelerdir? a) Türkiye'deki araştırma kapsamında ele alınan KAÇD platformları gereken temel özellikleri içeriyor mu? 2) KAÇD platformlarını türlerine ayırabilmek için KAÇD türlerinin farklılıkları nelerdir? a) Türkiye'deki mevcut KAÇD platformlarının türleri nelerdir? 3)Kaliteli bir KAÇD platformunda bulunabilen özellikler nelerdir? a) Araştırma kapsamında incelenen Türkiye'deki KAÇD platformlarının mevcut durumu nedir? Ölçme aracı geliştirmek için alanyazın taranmış ve maddeler tek tek literatürle ilişkilendirilmiştir. Ölçme aracının geçerliği için KAÇD konusunda makale ya da çalışması bulunan 5 alan uzmanından 3 aşamada görüş alınmış Miles-Huberman formulü ile uyum yüzdeliği hesaplanmış, güvenirliği için pilot uygulama yapılmıştır. Oluşan puanlama anahtarı 5 bölüm ve 79 maddeden oluşmaktadır. Araştırma nicel olup amaçsal örneklendirme ile Türkiye'de faaliyet gösteren güncel 3'ü devlet 1'i vakıf 4 üniversite KAÇD platformu (K, L, M, N koduyla) incelenmiş, değerlendirmeler 2018 Ekim ayına göre yapılmıştır. Puanlama anahtarına göre bir platformun KAÇD olabilmesi için kitlesel, açık, çevrimiçi, ders yapısını ve ayrıca bütün KAÇD türlerinin ortak özelliği olan etkileşim, çeşitlilik, özerkliği içermelidir. Araştırma kapsamında seçilen Türkiye'deki KAÇD platformlarının KAÇD için zorunlu unsurları taşıdığı, Türkiye de xKAÇD ve hKAÇD türünde platformların bulunduğu, cKAÇD türünde platformun olmadığı tespit edilmiştir ve Türkiye'deki KAÇD platformlarının orta düzeyde kaliteye sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a rubric for Massive Open Online Courses(MOOC). For this purpose, the following research questions are asked: 1) What are the basic features of a platform to be called as a MOOC platform? a) Do MOOC platforms in Turkey dealt within the research have basic necessary features? 2) What are the differences of MOOC types which are necessary for distinguishing MOOCs? a)What are the features that can be found on a quality MOOC platform? 3) What is the current status of the MOOC platforms studied in the thesis in Turkey? To develop a measurement tool, the literature has been reviewed and items have been associated one by one with the literature. For the validity of the measurement tool, 5 experts' opinions who have an article or study on MOOCs are complied with the Miles-Huberman formula in 3 stages and the percentage of compliance is calculated and a pilot study is conducted for the reliability. The rubric consists of 5 sections and 79 items. The study is designed as a quantitative research. By using purposive sampling method MOOC platforms of 3 state 1 foundation universities (coded as K,L,M,N) are analyzed and evaluated according to up-to-date data of 2018 October. According to the rubric, a MOOC platform should include massive, open, online course structure along with interaction, diversity and autonomy, which are common features of all types of MOOCs.It is found that all MOOCs chosen for the study have necessary features of MOOCs, There are xMOOCs and hMOOCs but no cMOOCS in Turkey and MOOC platforms in Turkey have medium level quality.