Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki siyasi parti liderlerinin algılanan imajı: İzmir'deki devlet üniversitelerine yönelik bir araştırma
Perceived image of political party leaders in the Turkey Grand National Assembly: A survey for state universities in Izmir
  1. Tez No: 531696
  2. Yazar: ONUR TOS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DUĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Demokratik sistemin bir unsuru olan siyasi partilerde seçmen tercihlerinde en önemli unsurun lider imajı olduğu kabul edilmektedir. Bu çalışmada siyasi parti liderlerinin algılanan imajı devlet üniversitesi öğrencileri örneklemiyle incelenmiştir. Uygulama aşamasında İzmir devlet üniversitelerinde öğrenim gören 400 öğrenciye anket uygulanmış, elde edilen veriler SPSS programına girilmiştir. Analizlerde katılımcıların sosyo-demografik özellikleri ve siyasi eğilimlerine ilişkin frekans dağılımları alınmış, Bağımsız Örneklemler T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve ölçekler arası korelasyon analizleri uygulanmıştır. Bu çalışmanın temel amacı; üniversite öğrencilerinin siyasi parti liderlerinin imajına ilişkin algılarını etkileyen faktörleri değerlendirmektir. Araştırma bulgularına göre siyasi liderin liderlik imajı değerlendirilirken yöneticilik ile ilgili yeterli bilgi ve beceriye sahip olması, hitabet yeteneği, söyledikleri ile yaptıklarının çelişmemesi, tecrübeli liderlik vasıflarına sahip olması, parti teşkilatıyla ilişkisinin iyi olmasına önem verildiği sonuçları elde edilmiştir. Araştırmada ayrıca siyasi parti liderlerinin algılanan imajının katılımcıların cinsiyeti haricindeki demografik özelliklerine göre anlamlı düzeyde farklı algılandığı sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is accepted that the most important factor in political parties, which are an element of the democratic system, in voter preferences is the leader image. In this study, the perceived image of political party leaders was examined with the sample of state university students. In the application phase, a questionnaire was applied to 400 students studying in İzmir state universities, the data obtained were entered into SPSS program. In the analyzes, the frequency distributions of the participants about the socio-demographic characteristics and political tendencies were taken, independent samples t-test, one-way analysis of variance (anova) and the correlation between the scales were applied. The main purpose of this study is; to evaluate the factors affecting the clans of university students on the image of political party leaders. According to research findings, that are importants to have management knowledge, sufficient knowledge-skills, oratory ability, not to contradict what they say, experienced leadership skills and good relationship with party organization while evaluating the leadership image of the political leaders. In addition, it was concluded that the perceived image of political party leaders was significantly relationship with demographic characteristics of participants other than the gender.