Fraksiyonel akım rezerviile koroner baypas yapılan hastalarınorta dönem baypas açıklıklarının ve semptomatolojik durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the relation between fractional flow reserve and midterm graft patency in cabg patients
- Tez No: 531695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI ZAFER İŞCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sınırda koroner lezyonu olan hastaların koroner anjiyografide fonksiyonel darlık ciddiyeti yetersiz predikte edilebilmektedir. Fraksiyonel akım rezervi ölçümü ile lezyonun ciddiyetini değerlendirip, hastaya medikal, PKG veya koroner baypas cerrahisi kararının klinik olarak alınması bu konuda kullanılabilir bir stratejidir. Çalışmalar göstermiştir ki, yüksek darlık oranlarında daha yüksek LIMA-LAD açıklık oranları, düşük derecedeki koroner darlıklarda ise daha başarısız LIMA-LAD açıklık oranları görülmektedir. Koroner baypas cerrahisinin en önemli grefti olan LIMA' nin gereksiz kullanımını engellemek adına FFR gibi yöntemlerle koroner darlığın ciddiyeti değerlendirilebilse de, orta dereceli LAD lezyonlarına yapılan LIMA-LAD baypasların da çalışmamızda literatürden daha yüksek olarak LIMA oklüzyonu görülmüştür. Bu oklüzyonların sebebi tüm hastalarda geçerli olmak üzere LAD' nin patent yada kompetitif akıma sebep olacak kadar düşük lezyona sahip olması olarak bulunmuştur. Çalışma grubumuzda uzun dönem açıklığı %90' ın üzerinde olan LIMA grefti için okluzyon oranı orta dönem takipte %54.5 olarak bulunmuştur. FFR' nin sınırda koroner lezyonlarda güvenli kullanımı için daha geniş serilere ihtiyaç olup, bu hastalarda öncelikli olarak perkütan koroner girişim veya medikal tedavi stratejilerinin kullanımı daha uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Coronary angiography in patients with coronary artery disease. The aim of this study was to evaluate the severity of the lesion with fractional current reserve measurement and to evaluate the patient's medical, PGA or coronary bypass surgery decision in clinical terms. The study showed that higher LMA-lad openness rates in high stenosis, and lower LMA-LAD openness rates in low stenosis were more unsuccessful. Although the severity of coronary stenosis can be assessed using FFR methods to prevent the unnecessary use of Lima, the most important graft of coronary bypass surgery, the Lima-lad bypass performed on mid-lad lesions has been shown to be higher in our study than in the literature. The reason for these occlusions was found to be that lad has a lesion that is low enough to cause patent or cpetitive current to be valid in all patients. In our study group, occlusion rate for Lima grafts was 54.5% in the mid-term follow-up, with a long-term gap of 90%. FFR' s larger series are needed for the safe use of borderline coronary lesions, percutaneous coronary intervention or medical treatment and these patients are primarily the use of strategies would be more appropriate.