Tarihsel bağlam içinde Rusya'nın Suriye politikası (2012-2018)
Russian foreign policy towards Syria in historical context (2012-2018)
- Tez No: 531756
- Danışmanlar: PROF. DR. EREL TELLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Suriye'nin bulunduğu Ortadoğu bölgesi tarih boyunca büyük devletlerin kurulduğu, üzerinde büyük mücadelelerin yaşandığı bir yerdir. Bölgenin coğrafi konumu ve sahip olduğu doğal kaynaklar tarih boyunca büyük güçlerin hep ilgisini çekmiştir. XXI. yüzyılın başında ise ABD'nin 2003 yılında Irak'a gerçekleştirdiği müdahale Soğuk Savaş sonrasında bölgede yeniden bir büyük güç mücadelesinin başlamasına neden olmuştur. Özellikle,“Arap Baharı”olarak adlandırılan, Arap dünyasının neredeyse genelinde mevcut rejimlere karşı gerçekleşen protestolar Suriye, Yemen ve Libya'da iç savaşa dönüşmüştür. Çalışmanın ilk bölümünde bu ayaklanmaların en çok etkilediği ülkeler olan Tunus, Mısır, Libya, Yemen, Bahreyn ve Suriye'deki tarihsel gelişim süreci, ayaklanmalar, çatışma ve darbeler nedenleriyle birlikte ele alınacaktır. Bu çalışmanın esas konusu olan Rusya'nın Suriye'ye yönelik politikası, tarihsel bağlam içerisinde, Ortadoğu bölgesiyle bağlantılı olarak ele alınmış ve Suriye'deki rejim karşıtı ayaklanmalara kadar olan süreç değerlendirilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise 2011 yılında Suriye'de başlayan ve kısa süre içerisinde bir iç savaşa dönüşen süreçte Rusya'nın Şam yönetimine ve Beşar Esad'a olan desteğinin nedenleri anlatılarak, bu desteğin esas sebepleri anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Tüm bu konular ele alınırken esas olarak ABD ile giriştiği büyük güç mücadelesinin Rusya'nın politikalarını doğrudan etkilediği ve Moskova yönetiminin realist bir yaklaşım benimsediği tezi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Middle East, in which Syria is located, is a region hosted to many great civilizations and faced with many power struggles. Region's geographical position and natural resources exicted attention of great powers throughout the history. At the beginning of the XXI. century, the US intervention to Iraq in 2003 caused to start of a great power struggle again after the Cold War. Especially, the protests, called“the Arab Spring”, almost against all regimes in the Arab World, has evolved to civil wars in Syria, Yemen and Libya. In the first chapter of this work; protests, coups and civil wars in Tunisia, Egypt, Libya, Yemen, Bahrain and Syria the countries which are mostly affected of“Arab Spring”, will be discussed with their reasons. The main theme of this work, which is Russian foreign policy towards Syria, will be discussed in historical context, and its relation with the Middle East region until the anti-regime protests in Syria. In the third and the last chapter Russia's support's reasons to Damascus regime and Bashar al Assad, during the process of evolving the protests started in 2011 to a civil war, will be discussed. In discussing all those topics thesis, basically, will claim that Russia's policies are directly affected by the struggle with the US and because of that Moscow embraced an approach of the realistic view.