Political economy of oil production in Iraq during 2006-2016
2006-2016 döneminde Irak'ta petrol üretiminin ekonomi politiği
  1. Tez No: 531758
  2. Yazar: ZAVAR SALAH ALI ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH SERKANT AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 2006-2016 yılları arasında Irak'taki petrol üretiminin ekonomi politiğini incelemektir. Irak'ta petrol üretiminin artması konusundaki zorluklar geniş ölçüde devam ederken, Irak'ın son on yılda önemli bir ilerleme kaydettiği görülmektedir. Bununla birlikte, 2018 seçimlerinin ardından Irak ve KBY'deki yeni hükümet ve liderlik için çözülmesi gereken gereken güçlükler hala ortadadır. Çalışmada, Irak'ın petrol üretim eğrisinin son yıllarda, daha önce tahmin edilen seviyelerde olmamasına karşın ve daha olumlu tahminlerle rağmen önemini korumaktadır. Irak, dünyanın dördüncü büyük petrol ihracatçısı konumundadır. Irak, ayrıca OPEC organizasyonundaki ikinci büyük üretici olarak, 2015 yılında ilk kez 4,1 milyon bpd'nin üzerinde üretim gerçekleştirmiştir. Bu dönemde üretilen miktarın yaklaşık %3,5 milyonunu Güney Irak'ta Bağdat'ta merkezi hükümet tarafından üretilmiştir. Tüm zorluklara karşın, uygun bir şekilde yönetildiği takdirde petrol ve doğal gaz üretimi artmaya devam edebilir, bu durum Irak'ın ekonomik kalkınması ve gelir elde etmesi için önemli fırsatlar yaratacaktır. Irak'ta hükümetler uzun vadeli ekonomik kalkınma hedeflerine ulaşmak için petrolle ilgili projelere de yatırım yapmalıdır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to examine the political economy of oil production in Iraq during 2006-2016. While, the challenges to increasing oil production in Iraq broadly remain, so, Iraq has made incredible progress over the last decade, mostly amid challenging situations should note that while contests to since 2014. However, there are still difficulties to overcome, which should play a significant role to solve for the new government and leadership in Iraq and the KRI following the recent 2018 elections. The study found that Iraq's oil production curve in recent years has remarkably specified the positions, even if not mainly at the levels estimated in earlier, more positive forecasts. Iraq has developed the world's fourth-largest oil exporter. Moreover, the second major producer in OPEC organization, with production above 4.1 million bpd for the first time in 2015, of the amount produced in this period, almost 3.5 million b/d produced in southern Iraq under the central government in Baghdad. While challenges continue to achieving the aims of increased oil production and revolving gas from probable to production, there is considerable opportunity for Iraq's resources to produce revenue and pay to broad-based economic development, if managed appropriately. As both Iraq and the KRI headed into an election year, impending new governments both in Iraq and at the helm of the KRG should seize this as an opportunity to target investment to specific projects that contribute to long-term economic development goals.