The role of fiscal and monetary policies in achieving economic stability in Turkey and Brazil during the period 2000-2015
2000-2015 dönemleri arasında Brezilya'da ve Türkiye'de ekonomik istikrarı sağlamada para ve maliye politikasının rolü
- Tez No: 531759
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH SERKANT AKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye ve Brezilya'nın hem arzını hem de talebini etkileyen dışsal şoklardan uzak, 2000-2015 döneminde bazı makroekonomik değişkenler ile mali ve parasal politikalar arasındaki etki ve ilişkilerin netleştirilmesi ve ekonomik istikrarı değerlendirmektir. Bununla birlikte, ekonomik istikrar politikaları arasında hem tüketici fiyat endeksi hem de işsizliği belirli sınırlara göre kontrol etmenin yanı sıra enflasyonu sürekli olarak azaltma ve işsizlik oranını normale düşürme hedefine ulaşmak yer almaktadır. Bir ekonominin verimliliği için istikrarlı bir çevre esastır. İstikrar konusu üç spesifik ekonomik hedefe ayrılabilir:, reel çıktı artışı, tam istihdam ve fiyat istikrarı. Bu hedefler birbiriyle bağlantılı ve birbirine bağlıdır Tam istihdam olmadan, bir ekonomideki potansiyel çıktı tam olarak gerçekleşmeyecektir. Bununla birlikte, fiyat dalgalanmaları belirsizliklere yol açabilecektir. Araştırma hipotezi, gelişmekte olan ülkelerin ekonomik büyüme oranlarına ulaşmış olmaları ve düşük enflasyon oranıyla veya standart işsizlik oranına yakın olarak nitelendirilen kabul edilebilir bir ekonomik istikrar seviyesini sürdürmeleridir. Çalışmanın en önemli bulgularına göre, mali ve parasal politikalar, Türkiye ve Brezilya'da ekonomik istikrarın sağlanmasına etki etmektedir. Ancak, para arzındaki artış, genişleme ve daralmaya dayalı politikalar kullanılmadan net ulusal ürünün büyümesine eşit ise, uzun vadeli ekonomik istikrar sağlamak için mali ve parasal politikalar kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This purpose of this study is to clarifying the impact and relationships between some macroeconomic variables in the field of fiscal and monetary policies and achieving economic stability away from the external shocks that affect both the aggregate supply and the demand of Turkey and Brazil during the period 2000-2015. However, economic stability policies include controlling both consumer price index, and unemployment to certain limits, as well as achieving the goal of continuously reducing inflation and reducing the unemployment rate to normal. A stable environment is fundamental to the efficiency of an economy. While the issue of stability can divide into three specific economic objectives: real output growth, full employment, and price stability. These objectives are interrelated and interdependent. Without full employment, the potential output in an economy will not fully realize. However, price fluctuations may lead to uncertainties. The research hypothesis is that developing countries that have reached rates of economic growth and maintain an acceptable level of economic stability, which is characterized by a low rate of inflation or close to the regular rate of unemployment. The most significant findings of the study, the fiscal and monetary policies impact on achieving economic stability in Turkey and Brazil, However, fiscal and monetary policies can use to achieve long-term economic stability if the increase in the money supply is equal to the growth of net national product without the use of policies based on expansion and contraction.