Kamu İhale Kanunu çerçevesinde doğrudan temin yöntemi ve değerlendirilmesi
Assessment of direct procurement method in the context of Public Tender Law
  1. Tez No: 531782
  2. Yazar: NURETTİN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun orijinal halinde ihale usulü olarak sayılan doğrudan teminin, ihale usulü olmaktan çıkarıldıktan sonra hukuk dünyasında yarattığı sonuçlar irdelenmeye çalışılmıştır. Konunun daha net anlaşılması adına, Devlet İhale Kanunundan, Kamu İhale Kanununa geçiş sürecine de yer verilmiştir. Kamu ihale Kanunun yürürlüğe konma gerekçesine, Kanunun getirdiği yenilik ve ilkelere, ihale usul ve yöntemlerine değinilmiştir. Akabinde, yapılan değişikliğin temel ihale ilkeleri çerçevesinde değerlendirmesi yapılmış; doğrudan teminin, Kamu İhale Kanununun yürürlüğe girdiği tarihten yedi ay sonra bir alım yöntemi haline getirilme sebeplerine, değişikliği yapan 4964 sayılı Kanunun gerekçesi de incelenmek suretiyle yer verilmiş, ayrıca bu yöntemin hangi hallerde kullanılabileceği detaylı şekilde ele alınmıştır.Eşik değerlerin altında kalmak amacıyla mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin kısımlara bölünmemesi, rekabet, eşit muamele, saydamlık, kamuoyu denetimi, kaynakların verimli kullanılması ilkeleri gibi ihale ilkeleri çerçevesinde doğrudan temin yöntemi analiz edilmeye gayret gösterilmiştir. Böylelikle, kamu ihalelerinin tabi olduğu esas ve usullerin tamamına uyulması zorunlu olmayan doğrudan temin yöntemi nedeniyle temel ihale ilkelerinden uzaklaşıldığı gerçeği ortaya koyulmaya çalışılacaktır. Meri mevzuatta satın alma yöntemi olarak kullanılan doğrudan teminin, ihale usulü olmamasının meydana getirdiği sorunların neler olduğu başlıklar halinde ele alınmıştır. Bunun için de mevzuu hukuktan, bilimsel çalışmalardan, Kamu İhale Kurumunun ve yargı mercilerinin kararlarından faydalanılmıştır. Çalışma sonucunda, fiilen karşılaşılan meselelere dönük çözüm önerileri getirmek için çaba sarf edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is examined that consequences which was brought out in the legal World after having direct procurement, which was counted as one of tender procedures in the original text of Public Procurement Law no. 4734, taken out of tender procedure. In order to clarify the issue, transition phase from State Tender Act to Public Procurement Law was also analyzed. Justification of the law, principles and novelty, procedures and method were also mentioned. Afterwards, the amendment was evaluated in terms of basic tender principles and reasons of changing the direct procurement into a purchase method after seven months from the date of the law entering into force was also investigated by analyzing justification of the law no.4964 which made an amendment of direct procurement. In deed, it was scrutinized that in which conditions the direct procurement can be used. The direct procurement method was analyzed within the frame of tender principles as efficiently use of resources, public scrutiny, equal treatment, transperency, competitiveness and indivisibility of construction deeds or commodity/service procurement so as to be remained under threshold value. In this way, it is shown that due to direct procurement which is not fully obliged to comply with all rules and procedures of public tenders pose a risk of shift away from principles of tender. Challenges originating from direct procurement which is not a method of tender and using as a way of purchasing in legislation in force were handled under different titles. Therefore, written rules of law, scientific studies and decisions of public procurement and jurisdiction authorities were utilized. At the end of the study, solution to problems being faced ipso facto were offered.