Dindarların dini teknolojik aletlerle etkileşimi: Tekno-dindar pratikler
Religion's relation to religious technological instruments: Techno- religiosity practis
  1. Tez No: 531813
  2. Yazar: BÜŞRA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SITKI KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, teknolojik gelişmenin hız kazanması ve günlük yaşamı çevrelemesiyle, yeni teknolojik gelişmeler ışığında toplumumuzda ortaya çıkan dindarlık ve teknoloji ilişkisi analiz edilmiştir. Bu ilişki bağlamında, tekno-bilimin dini alana yönelik üretmiş olduğu araçların kendini dindar olarak tanımlayan insanlarla nasıl bir temas halinde olduğu ve bu temasla ortaya çıkan ibadet teknolojisi ele alınacaktır. Burada yeni bir kavramsal öneri olarak tekno dindarlık kavramı ele alınıp dindarların dini teknolojik aletlerle etkileşimi tartışılmıştır. Dinsel alanı anlamak için dini alanın temsilcisi olarak sayılabilecek dindarlığı, içinde bulunduğu etkileşim boyutlarıyla ele almak gerekir. Bu açıdan dindarlık olgusunun Türkiye'de sosyal bilimler düzlemindeki kavramsallaştırmaları, tekno-dindarlık kavramının dindarlık kavramsallaştırmaları içindeki farkı ve boyutları üzerinde durulmuş bu doğrultuda derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Bu yüzden tekno-dindar pratikler ve ibadet teknolojisinin ortaya çıkışı, amaçları ve etkileşimleri ele alınmıştır. Toplumsal alanın her kesiminde, bilimsel gelişmeler ışığında teknolojik imkânlarda artış yaşanmıştır. Teknolojinin dindar kişilerin ibadet hayatındaki yeri ise bu çalışmada,“Tekno-Dindar Pratiklerin Tecrübe Boyutu Olarak İbadet Teknolojisi”adı altında tartışmaya açılmıştır. Tekno-dindarlık ile dinselliklerin ne şekilde yeni bir toplumsal boyut kazandığı incelenmiştir. Bu doğrultuda araştırma boyunca dini alandaki ibadet iletişiminde ve şeklinde meydana gelen teknolojik etkileşim analiz edilmiştir. Böylece teknolojinin din ile ilişkisinde nasıl bir etkileşim içinde olduğu anlamlandırılmaya çalışılacaktır. Yöntem olarak, tekno-dindar pratiklerle etkileşim halinde olan dindarlarla derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Anahtar Kavramlar: Dindarlık, tekno-dindarlık, ibadet teknolojisi.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between religiosity and technology has been analyzed in the light of new technological developments in the light of technological development and daily life. In the context of this relationship, how the techno-science has produced in relation to the religious area, and how it is in contact with the people who define themselves as religious, and the worship technology that arises from this contact will be discussed. Here, the concept of techno-religiosity as a new conceptual suggestion and the interaction of religious people with religious technological instruments are discussed. In order to understand the religious sphere, it is necessary to deal with the religiosity that can be considered as the representative of the religious sphere, the dimensions of the interaction. From this point of conceptualizing social sciences plane cases in Turkey of piety, piety techno-conceptualizing the concept of religiosity have focused on differences in size and depth interviews were made in this direction. Therefore, the emergence, aims and interactions of techno-religious practices and worship technology were discussed. In all parts of the social field, technological opportunities increased in the light of scientific developments. In this study, the place of religious people in worship life of the religious people,“Techno-Religious Practices Worship Technology as the Experience Dimension”was opened to debate. Techno-religiosity and the ways in which religiosity gained a new social dimension were examined. In this direction, technological interaction in the form of worship communication and in the form of religious communication was analyzed during the research. Thus, it will be tried to make sense of how technology interacts with religion. As a method, in-depth interviews were conducted with religious people who interacted with techno-religious practices. KeyConcepts: Religiosity, techno-religiosity, worship technology.